LUDVÍK DIVIŠ

Ať žije stoprocentní heterosexuál Robert Fico, zachránce Slovenska před bruselskou byrokracií, migrantskými hordami, zeleným údělem a přemnoženými hnědými medvědy.

KAREL SÝS

Nakladatelství Akademie múzických umění (Praha 2023) vydalo knihu Martina Charváta ELEKTRO-FOTOGRAFICKÉ IMAGINÁRNO s podtitulem Přízraky mezi fotografií & elektřinou. Úprava je až příliš skromná a kniha je vůbec nenápadná, ač by si ji měl přečíst každý, koho zajímá, co děje za závojem lidské existence.

ADAM M. PEKAR

Již 34 let, po dobu téměř celých dvou generací, vstávají miliony Čechů a Moravanů každé nové ráno již bez obav, že budou někým nějak omezováni nebo šikanováni, okrádáni a nuceni pracovat na komunistické papaláše u soustruhů, lisů a frézek v továrnách, konstrukčních a projekčních kancelářích či na polích, v kravínech nebo jinde, nechat se týrat ve školách povinnou matematikou, chemií, fyzikou, dílenskou praxí či jinými technickými předměty a po večerech v králíkárnách či mizerně izolovaných domech sledovat nudné televizní inscenace právě zase jen o problémech ve fabrikách či na obřích stavbách socialismu (jako byly přehrady a jaderné elektrárny) a to na pouhopouhých dvou programech černobílé Československé televize!

IVO FENCL

Zuzanu Strachotovou – spisovatelku, která se narodila (právě) roku 1989, jsem potkal jen jednou – říkám, že podstatnější je vždy dílo nežli autor. Ale jsme lidmi, že ano, a tak rovnou ujistím, že ZS neseká povídky a romány jako cvičky. Ona jimi doslova žije. Ba i manžel ji v tom podporuje. Zuzana to, co píše, plně prociťuje, ba nad tím pláče. A píše krví.

PAVOL JANÍK

V súvislosti s konštatovaním či tvrdením, že prezidentka Slovenskej republiky je agentkou Spojených štátov amerických, pokladám za potrebné verejnosti priblížiť pomerne široké spektrum významov uvedeného pojmu.

Guillaume Apollinaire: „Boj se dne, kdy tě vlak už nevzruší!“

Francouzský básník a dramatik polského původu zemřel před 105 lety v Paříži – 9. listopadu 1918. Jeho dílo do češtiny mj. překládali Vítězslav Nezval, Karel Čapek, Petr Kopta, Karel Sýs, Jiří Žáček, Petr Skarlant, Gustav Francl.

FRANTIŠEK UHER

Ptačí řečí

(v úporné občanské křeči)

Zoufalí formani prodali poslední koně

smutné pro nás a jistě smutné i pro ně

MIROSLAV KOUPIL

(ze sbírky Tydlitádům)

 

Vodolásková

Vodo, lásko, vodolásko, s bub

láním, s mínálbub, bubláš jako

JAN JELÍNEK

Františkovy Lázně se honosí sochou císaře rakousko-uherské monarchie v nadživotní velikosti. Stojí před vchodem do budovy Císařských lázní na podstavci z leštěné žuly. Jeho panovnický majestát zdobí nápis: FRANZ JOSEPH I. Císařská Výsost má pokálenou hlavu nebeským ptactvem a zasmušile hledí do korun stromů Sadů Bedřicha Smetany a naslouchá hudbě, linoucí se od jeho památníku, zurčícího vodním proudem.