PETR ŽANTOVSKÝ

Zahajujeme pravidelný cyklus „tezí“, esejů, které sepsal Petr Žantovský jako určitou mozaiku historických i současných reflexí vždy k jednomu měsíci v roce. Čili příštích dvanáct měsíců se můžete těšit na nové „teze“. Možná v nich najdete věci dávno zapomenuté nebo dané do nových kontextů, možná budete mít důvod k úsměvu i zamyšlení. To už je na vás, milých čtenářích

50. výročí úmrtí Pabla Nerudy

JENNY FARRELOVÁ

Pablo Neruda v projevu při přebírání Nobelovy ceny za literaturu popisuje svůj útěk z chilské vlády Jorgeho Videly přes Andy do Argentiny.

MILAN BLAHYNKA

Sotva bych se odvážil nazvat recenzi knihy BESKYDSKÉ STUDÁNKY S hrníčkem v batohu (Bronislaw Ondraszek, Nakladatelství Beskydy, Vendryně 2023, 148 s.; fotografie na obálce a dalších 12 snímků v knize Luděk Boucný, fotoportrét autora na zadní desce Vladimír Lipina, 16 fotografií v knize David Karas, zbývající autor; sazba a grafická úprava Ján Petrovič) tak, jak jsem ji nazval, nebýt v textu hned k první studánce věta „Jdeme tak proto, že v podrobných mapách je jeden úsek cesty (…) posetý spermiemi studánek“. Nemám takovou mapu a jen se dohaduju, že se značka pro studánku podobá značce pro spermii. Volil kartograf pro označení studánky známou značku pro spermii schválně, aby naznačil životodárný význam studánek?

EVA FRANTINOVÁ

Vladimír Kolár napsal zajímavou dokumentární knížku. Pod názvem VYHNANÍ ZE ŽIVOTA ji vydalo nakladatelství Brána.

JIŘÍ JÍROVEC

To byl jednou jeden kluk. Je to dávno, co se narodil a vzpomínka na úplný počátek odešla s jeho maminkou. Tatínek u toho nebyl, tehdy to ještě nebylo v módě. Začátek byl jako vystřižená sloka z písně, kterou složil pro Sputniky Eduard Krečmar. 

JAROSLAV VÁŇA

Pokud se vám podaří obstát s úspěchem u rigorózní zkoušky z toho či onoho oboru, stanete se doktorem. Těch doktorů je celá bohatá škála. Z pedagogiky, filozofie, přírodních věd, práva… atd. Nemá smysl pokračovat ve jmenování dalších. Možná bychom toho pro vysoký počet ani nebyli schopni.

BŘETISLAV KOTYZA

Františka

Tolika těžkostí života

a kostelem na márách

neseme náručí věchýtek