CAITLIN JOHNSTONEOVÁ
Je čas na další prezidentské klání v USA, kde populistické frakce na obou stranách stráví několik měsíců hněvivým očerňováním stávající správy, než budou hlasovat pro kandidáty ve všeobecných volbách, kteří budou plně sloužit stejnému zavedenému systému (nebo, jak uvádí originál, establishmentu, pro ty, kteří už respektují zákaz nebo sami nechtějí mluvit česky; pozn. překl.).

JOZEF ŠPAČEK

Aj školy majú svoje príbehy, či osudy. Týka sa to aj snáď najznámejšieho slovenského gymnázia, hoci s nedlhou históriou existencie, považovaného za prvé naozaj slovenské – gymnázia v Revúcej.

ALENA KLÍMOVÁ-BREJCHOVÁ

24. února letošního roku byl čtenářům představen nový Almanach české poezie, a to v pořadí již šestnáctý. Nese název Poslední místo u ohně. Jeho editorem je opět básník Vladimír Stibor z Nechvalic na Sedlčansku. Knihu ilustroval akademický malíř Ivan Bukovský. V tomto Almanachu, který byl přivítán na svět nejen zúčastněnými autory v pražské Haštalské ulici, je zastoupeno kolem padesáti i mimorepublikových tvůrců. Jde o spisovatele, kteří jsou většinou organizováni jak v Obci spisovatelů, tak i v Unii českých spisovatelů.

IVO FENCL

Profesoru Pavlu Jansovi bylo 27. května osmdesát jeden rok.

PAVOL JANÍK

Pri súčasnom nástupe Ivana Šimka do funkcie ministra vnútra som si spomenul na môj článok spred štvrťstoročia, v ktorom som ho citoval ako vtedajšieho podpredsedu Kresťanskodemokratického hnutia, ktorý sa na sneme KDH odvážil vysloviť ostrú kritiku, spočívajúcu najmä v tom, že ľudia sú imúnni voči médiám a neveria im, pretože žurnalistika sa zmenila na apologetiku (obranu viery). Netušil som, že v aktuálnej situácii sa práve on stane obrancom kontroverzného finančníka Sorosa, o ktorom je všeobecne známe, že napríklad v roku 1992 zarobil na devastácii britskej libry a podporuje politické zmeny vo viacerých krajinách vrátane niekdajších sovietskych republík – Gruzínska, Ukrajiny a podobne.

PAVOL JANÍK

Očakávali sme jeho príchod. Manželka, naše dve deti a ja. Čas sme využili hospodárne. Nariadil som synovi, aby si zopakoval posledné klavírne cvičenie. Už som ho dosť dlho nepočul hrať, čo ma znepokojovalo. Mechanika trčala druhý týždeň v opravovni. Pravdaže som mu nepovolil dotýkať sa klávesov. Podľa odborného výkladu sa tým ničia akési súčiastky vo vnútri nástroja. Som toho názoru, že je to tiež otázka úcty k hudbe.

JIŘÍ JÍROVEC

Jak jsem koupil, tak prodávám:

To byl jednou jeden kostelíček. Oltář na východ, vlevo kazatelna, pak několik lavic s roztroušenými zpěvníky a vedle vchodu zpovědnice. A kůr nad ní v patře. Po stěnách křížová cesta. Dohromady místo k rozjímání pro místní komunitu. Třeba jako ve Lhotce v Praze 4. Když si člověk odmyslí hřeby v Kristových dlaních a poškádlení kopím v jeho boku, celkem zavládá klid, mír a pohoda. A přece se tam stala hrůzná věc.

KAREL SÝS

V jednom křížovkářském časopise jsem narazil na mozaikovou křížovku. Úvodní text stojí za ocitování:

FRANTIŠEK UHER

Zpívající stromy

Otevřenými ústy vzdutý večer zívá

první hvězda divoženka sivá

skrz prsty se dívá

LECH PRZECZEK

• Musíme významně omezit plýtvání. Zejména pak plýtvání argumenty.