KAREL SÝS

Nakladatelství Akropolis společně s Národním muzeem vydalo obří publikaci SPOTŘEBNÍ IMAGINACE STÁTNÍHO SOCIALISMU. REKLAMA V ČESKOSLOVENSKU 1948–1989. Autory pětisetstránkové knihy jsou Ondřej Táborský a Lucie Česálková s početným kolektivem. Prakticky na každé stránce najdeme černobílé i barevné fotografie reklamních plakátů, katalogů, letáků…

MILAN BLAHYNKA

Jsou básníci, kteří kritikovi uspoří ne libru, ale víc, málem to nejtěžší, totiž přesné pojmenování, jež mu ušetří hledání výstižného slova o autorovi. Nezval nazval svou úžasnou básnickou skladbu Podivuhodný kouzelník a nikdo dosud nenašel pro něho přiléhavější jméno.

Dušan Spáčil má dar takto napovídat recenzentovi jeho sbírek. Do své zatím VEĎ MĚ VE TMĚ (Euromedia Group, Praha 2022, edice Brána; ilustrace František Flégl, obálka Ivan Brůha, 176 s.) zařadil na nenápadné místo (jen ať to nemá recenzent až příliš snadné) výmluvné Poselství, poselství své sbírky, „poselství poety / v epoše netopýra“: to zní „zkrátka namísto komety / je v zemi černá díra“, a s tím se rýmuje název celé knížečky: když není směrodatné zářící komety, Veď mě ve tmě. Koho to oslovuje?

ALEXANDR SCHÖNFELD

Co je o exekuci možné říci jako první, že je to neobyčejně důmyslně formalizovaná činnost. Kdysi, mnohdy i před několika lety, jste se dopustili chyby. Tak chyba skrytě začne žít svým vlastním životem. Kumuluje se, nabývá na objemu i na významu. A naráz zasáhne do vašeho života zcela přímo, bezprostředně.

STANISLAV ZEMAN

„Vážení hosté, pedagogický sbore, studentky a studenti. Jsme svědky vpravdě dějinného okamžiku, který patří ve staleté historii našeho ústavu k nejvzácnějším. Nepochybuji, že se hluboko vryje do naší paměti a bude nás provázet po celý život. Náš ústav navštívil hrdina, osvoboditel, věrný přítel, člověk z novověké kolébky demokracie a svobody. Co nejsrdečněji mezi námi vítám občana Spojených států amerických, veterána druhé světové války…“

JAN KRISTEK

Hlavní rozdíl mezi živou a neživou hmotou je, že živá hmota se brání. Brání se i zcela pokojná zvířata, když jsou zahnána do kouta, nejprimitivnější organismy se odtahují od nepříznivých podnětů, rostliny, které se nehýbají, si vytvářejí látky, které je chrání alespoň před některými parazity.

PAVOL JANÍK

Čoraz menej som ochotný sledovať politické diskusie, pretože namiesto výmeny názorov či nebodaj argumentov ide skôr o zvukový prejav, ktorý azda najvýstižnejšie možno charakterizovať pojmom gagot, teda nesúvislý hovor skupiny ľudí. Najmä hašterivé a hrubé spôsoby komunikácie političiek a žurnalistiek sú ukážkami, ktoré názorne vysvetľujú, čo znamenajú slová ako flárka alebo kofa. Tak sa nevdojak dostávame k problému, že v slovenskom jazyku chýbajú pomenovania mužov, ktorí sa správajú rovnako.

MARTIN VODŇANSKÝ

OSN navrhla zrušit termíny manžel-manželka…

Až smyješ všechna líčidla

možná to budeš konečně ty

jen pro toho

komu jsi manželkou