PETR SAK

Co je demokracie? Tradičně se vymezuje poměrně jednoduše. Formulace „vláda lidu, pro lid a prostřednictvím lidu“ se vyskytuje jak v učebnicích politologie, tak v ústavách. Tato vznešená myšlenka se objevuje ve významných projevech při ústavních příležitostech. Absentuje však v úvahách, zda je v dané zemi demokracie. Přitom demokracie existuje, pouze pokud je tato idea naplňována ve společenském a politickém životě.

FRANTIŠEK UHER

Možná by se slušelo poznamenat, že platí pořekadlo jaká doba, taková poezie. Ovšemže tomu tak úplně není. Naštěstí pouze část kulturního spektra podléhá politické stupiditě. Když padají kroupy, můžeme se schovat pod střechu nebo pod košatou korunu stromu, padání krup tím však nezabráníme. Nebo jinak: Staré pravdy se již příliš neosvědčují, vyjeté cesty velice často končí v močálech.

MILAN BLAHYNKA

Až uprostřed sbírky TANEC O ŽIVOT (Bondy, s. r. o., Praha 2022, místo doslovu Rabín v nebi Z knihy Tajemství Boha, Ruediger Schache, kresba na obálce Tomáš Kešner, sazba a grafická úprava Petr Novák, 101 s.) se autor Alois Marhoul představuje: „Možná jsem nikdo Možná elév / Učím se“; přitom ho „ne moc známého básníka“ chytá za vlasy „Múza Která ví všechno Ví víc“.

PAVEL KLICPERA

V nymburském kině Sokol se díky vstřícnému přístupu Městského kulturního střediska Nymburk uskutečnila vernisáž výstavy vizuálních uměleckých děl, ve světě známých pod pojmem Digital Art. Autorkou je nymburská básnířka, herečka, režisérka, performerka, moderátorka, malířka a fotografka Eva Hrubá. 

JIŘÍ JÍROVEC

Bylo to kvůli vulgárním výrazům. V knize jich kupodivu není mnoho: „hovno“ 10x, „prdel“ 7x a odvozeniny od „srát“ jen 3x.

S Jaroslavem Haškem jsem se poprvé setkal prostřednictvím knihy Z. M. Kuděje Ve dvou se to lépe táhne. Byla o Haškových toulkách po vlastech českých.

PAVOL JANÍK

K bežnej spoločenskej praxi patrí rutinné zneužívanie mena, ktorého cena je nevyčísliteľná. Pravdaže – nielen jedného konkrétneho mena, ale všetkých cenných mien. Napríklad – proklamované aktivity Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) so sídlom v Bratislave sú orientované najmä na oblasť politiky (ekonomickej, sociálnej, vnútornej, zahraničnej, agrárnej, environmentálnej, bezpečnostnej i regionálnej), vzdelávania a školstva, záležitostí Európskej únie, občianskej spoločnosti, boja proti korupcii a podpory kultúry a umenia. V skutočnosti KI patrí do arzenálu agentúr vplyvu Spojených štátov amerických, o čom svedčia aj jej finančné zdroje. Peniaze však – od spoplatnenia verejných záchodov v starovekom Ríme – nesmrdia, a tak sa medzi prispievateľmi paradoxne objavila aj PENTA, ktorú v kruhoch vedenia KI pokladajú za ekonomický nástroj ruských tajných služieb.

JAROMÍR ŠLOSAR

O nic víc nejde než o přemítání o nových prózách, o nichž jsem si často poznamenal pár vzletných vět, a když se mě po půl roce někdo na ně zeptal, nevěděl jsem, o čem byly. No, trochu přeháním, ale jen maličko.

STANISLAV ZEMAN

Přiznávám se

Pane premiére

Jsem prorusky orientovaný

Abych použil vaše slova

Ze slovenštiny přeložila EVA FRANTINOVÁ

ŠTEFAN PACKA

Gerlach

Mraky němě stojí

jakoby připoutané

pupeční šňůrou lana

k nebesům nepokoje