PAVOL JANÍK

Lesk a kazy knižného priemyslu

Britský spisovateľ a príležitostný politický komentátor Frederick Forsyth je autorom viacerých kultových špionážnych trilerov, spomedzi ktorých dozaista stačí spomenúť legendárne romány Šakal, Štvrtý protokol, Diabolská alternatíva či Kobra. K svetoznámym bestsellerom sa zaradil aj jeho titul The Kill List (G. P. Putnam's Sons, New York 2013) – v slovenčine Zoznam smrti (Ikar, Bratislava 2014), preložil Milan Kopecký, redigovala Katarína Jusková.

IVO FENCL

Ošidná perspektiva dítěte je žabí. Není boží, to ne. I když často posílí.

Příklad podobné perspektivy? Román Jacka Schaefera (1907–1991) Shane (1949).

ANTONÍN ŠLECHTA

Bylo to jako sen. Ne, sen ne. Jenom vzpomínka na něj. Zapadlá na okraji paměti, na pomezí skutečnosti a fantazie. Dotek vůně dob dávno minulých.

MILAN BLAHYNKA

Po jedné literární besedě, když skončil covid, nabídl nám nepochybně hodný, skromný, zkrátka milý člověk, že nás sveze, abychom nemuseli čekat hodinu na poslední autobus toho dne. Je obětavý, slyšeli jsme o něm z různých úst, totiž zdrojů: z vlastních svých úspor a ze skrovných darů svého okolí buduje důstojný útulek pro staré osamělé autobusáky, když jak známo se na přijetí do domovů důchodců čeká celá léta. Ptali jsme se ho cestou, neurazí-li se, když mu na ten jeho charitativní podnik dáme, co bychom dali za autobus, a hodný člověk poděkoval se slovy, že každá korunka je dobrá, ale že on už spoléhá jen na Nobelovu cenu. Náhodou jsem měl v rukou obě knížtičky veršů, které mu vydal jeho kamarád. Knížtičky snaživého školáckého veršování. Zasmáli jsme se a hodného člověka pochválili, že při všech starostech dokáže ještě žertovat. Přibrzdil, aby se na nás nechápavě podíval. Myslím to docela vážně, vím, že nakladatelé dnes často ani za slušně prodejné romány často vůbec neplatí, natož za poezii, a víte, co stojí dnes materiál, dokončení stavby a pak provoz? Jemu už může pomoci opravdu jenom Nobelovka.

ALEXANDR SCHÖNFELD

Pohádka o Království slova

Zastavil jsem se v jednu chvíli

v Království slova

JAN ZEMAN

Je to černé

A klepe to na dveře