MIROSLAV POŘÍZEK

Uplynulo již dlouhých pět let ode dne, kdy nás opustil písničkář Wabi Daněk. Jedna z největších osobností své generace, autor nesmrtelné Rosy na kolejích a majitel nezaměnitelného hlasu podlehl v 70 letech těžké chorobě. Svým dílem se natrvalo zapsal mezi nejvýraznější osobnosti českého folku a zanechal nám řadu písní, které dávno zlidověly. Své poslední koncerty odehrál v létě 2017, vážná nemoc mu další vystoupení znemožnila.

MILAN BLAHYNKA

Vycházejí objemné monografie o autorech s deklarovanou ctižádostí vyjevit cosi podstatného i o době, kdy tvůrce žil a pracoval na svém díle, ale místo toho jen prozrazují ubohost jejich pisatele.

Objemná a objevná monografie PAWEL KUBISZ (Oficyna Wydawnicza ATUT, Wroclaw 2020, tisk Bittisk Opava, obálka a grafika Dušan Žárský, 456 s. formátu 240x170 mm) vypovídá nejen o Kubiszovi, ale i době a aktuálních otázkách literatury, aniž to výslovně deklaruje. Její autor Libor Martinek, docent opavské univerzity, v Polsku přednáší dějiny české literatury jako mimořádný profesor (Uniwersytet Wroclawski, jmenován 2012) v Ústavu slovanské filologie. Touto svou českou knihou (Kubiszovo dílo a všechny další polské texty cituje v originále a uvádí i v překladu do češtiny) prozatím dovršuje řadu svazků o polské literatuře českého Těšínska, Krnovska, Bruntálska a Karvinska a monografií (2015 a 2022 W. Sikora; 2016 H. Jasiczek; 2018 W. Perzeczek).

IVO FENCL

18. 8. 2021 zemřel guru optimismu, výtvarník, renesanční smíšek J. J. Jícha: dožil se bezmála 88 let. Vedle malování a kreslení i psal; taky verše. Po praxi v Městské knihovně Plzeň (to měl už maturitu) pracoval v Parku kultury a oddechu v tomto městě a uměl „vystřihnout“ i padesátku plakátů měsíčně. Toť praxe do zbytku žití: k nezaplacení.

JAN HÁJEK

Jako mladý kluk jsem rád jezdil starými otevřenými tramvajemi. Byly krásné, červené, jedna jako druhá. Krásně vrzaly v zatáčkách a cestující si připadali jako na horské dráze. Když přijela tramvaj na křižovatku, řidič vzal výhybku, přehodil koleje a jelo se dál. Zpravidla se nespletl. Čísla byla vidět na dálku z jakési svítící krabičky na pravém okraji. Průvodčí štípal jízdenky, tahal za jakýsi provázek, kterým rozcinkal zvonek, když jsme měli vyjíždět ze stanice. A ten nerozcinkal, když viděl dobíhajícího běžce. Člověk do nich mohl za jízdy naskakovat a také z nich vyskakovat.

FRANTIŠEK MANDÁT

Netuším, ani nemohu, jak kdo to má s čímsi tak vzácným, jako je přátelství. Asi mi ale dáte za pravdu, že šafrán zvaný přátelství je téma citlivé, řekl bych až delikátně osobní. Známá píseň dokonce přátelství velebí, že je víc než láska… Nelze nesouhlasit, neb sám považuji přátelství za hodnotu čnící nad jiné jako himálajské štíty nad hvozdy šumavskými. Říkám, že přátelství jest vzácným kořením žití.

JIŘÍ JÍROVEC

Ten si zas nasral do krku, až mu hovna tečou po bradě!“

Hodnocení politicky výchovného snažení Malinkatého ďábla Andělínem Střevlíčkem.

Josef Škvorecký, Tankový prapor

VLADIMÍR KOLÁR

Odru a její nejbližší okolí jsem si zamiloval. Nejprve jsme tam několikrát byli s rodiči, později už jen s mámou, občas jsme k řece zašli s družinou. A samozřejmě jsme se sem vypravovali se sestrami Alenou a Míšou, někdy i s kamarády z našeho domu nebo ze školy.

ELIŠKA KOPPOVÁ

Kvůli mně nazdobili stromek s předstihem. Brzy po svátcích zase odjíždím, tak abych si ho užila. Třpytí se v ranním světle jako štěstí. Ten třpyt nepodržíš, nezmocníš se ho, můžeš se jen opájet, dokud je čím. Je ještě čím? Zůstalo tu něco z toho, co jsem mívala ráda? Snad jen ten nepostižitelný třpyt…

JAN KRISTEK

Slovo je dnes již zcela osvobozeno od pravdy, logiky, jakéhokoli smyslu. Pokud ještě nedopatřením přes snahu patřičných složek někdy někde dojde k tomu, že slovo „dává eště smysl“, nazývá se zkráceně desinformací (nebo dezinformací, podle „dáva ešte zmysel“). Slovo se stalo pouhou formou, ale ne jen tak ledajakou formou. Smysl slova byl násilně překroucen do samotného násilí, slova byla zbavena obsahu a stala se formou, formou násilí. Pak se tomu říká „informace“. Ne nadarmo jsou tyto „informace“ měřeny podle počtu kousnutí, a jak násilí roste, rostou i používané jednotky měření: megakousnutí, gigakousnutí, terakousnutí…

FRANTIŠEK MAREŠ

Chudoba hraje na housličky,

cinkají drobné do čepičky

a v kotli rybí polévka se vaří…

PAVOL JANÍK

Vianoce

Biely anjel iskrí ako kremeň.

Sklá nám zdobia ornamenty mrazu.

STANISLAV ZEMAN

První jsou na řadě knihy

Zakazují se a pálí

STANISLAV ZEMAN

Na kůru s Jakubem Janem Rybou

Sněží z varhan

V rožmitálském kostele

STANISLAV ZEMAN

Hospodář dává poslední pomazání

Řezník brousí šavle