IVAN ČERNÝ

S nastávajícím podzimem vydalo populární pražské nakladatelství Olympia reedici poutavé knížky pro děti autorky Marcelly Marboe s půvabnými ilustracemi Helgy Hrabincové. Kniha Ali a kůň za milion milionů ve tvrdé vazbě, doprovázena líbivými obrázky shora jmenované výtvarnice, bude bezesporu vítanou nabídkou pod vánoční stromek blížícího se Štědrého večera v každé rodině s malými i většími čtenáři.

Na více než dvě stě padesáti stranách velkoformátové publikace se nám ve čtyřiceti kapitolách odvíjí humorné i napínavé příběhy dětské party se všemi možnými uličničinami, jakých jsou kluci a děvčata na venkově jen schopni.

Ústřední postavou je osmiletá Ali se svými sny i hravými nápady a její parta sedmi kamarádů, vesele si žijících bez mobilů a podobných vymožeností dnešního světa.

Spisovatelce Marcelle Marboe se povedl báječný humoristický román, o jehož čtivosti a úspěšnosti svědčí již třetí vydání v řadě. Ostatně nejlépe to vystihl jeden z recenzentů knihy, novinář a publicista, rozhlasový dramaturg František Mareš, který o představované publikaci napsal:

Ali a kůň za milion milionů je kniha, kterou dospělí vstupují do dětství a děti do pohádek. Vstupují tam, kde má každý právo na svůj vlastní prostor, pravdu, zkušenost a kde se tyto dva světy prolínají jeden v druhém. Je to pomyslná perspektiva, darovaná otevřením knížky každému, kdo umí snít…V zajetí zdánlivě běžného, všedního, zapomínaného, všeho toho kolem nás, jsme najednou účastni proměny, kdy se z obyčejného stává neobyčejné.“

 

Pár slov o autorce

Marcella Marboe (nar. 1946 v Řežanech nad Labem) vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Pracovala jako středoškolská profesorka, později se stala vedoucí Katedry tělesné výchovy na Univerzitě Pardubice. Do literatury vstoupila jako prozaička, později se soustředila na tzv. dětskou literaturu. Mimo jiné napsala publicistický román o svém působení v Radě ČT Boj na Kavčí hoře.

Marcela Marboe je čestnou předsedkyní Východočeského střediska Obce spisovatelů.

Za své knihy získala řadu ocenění. Kupříkladu Cenu dětského čtenáře za titul Madlenka a kůň Zlatohřívek, cenu Albatrosu za novelu Vyměním týnejdžra za cokoli (tato publikace dostala i mezinárodní cenu E. E. Kische). A před krátkým časem též obdržela Marcela Marboe prestižní ocenění – Cenu Unie českých spisovatelů za rok 2022.