STANISLAVA KUČEROVÁ

Autoři, kteří píší o Evropě, většinou mají na mysli jen západní část kontinentu. Ale zeměpisná určení nelze redukovat, i Evropa má svůj východ. Příčiny oné redukce a záměny části za celek jsou zčásti historické, způsobila je minulost. Někdy však jsou to příčiny politické, vyvolané přítomnými politickými postoji a zájmy„zde a nyní“.

KAREL SÝS

Viktor Sodoma svého času zpíval píseň s textem Františka Ringo Čecha. „My máme parní stroj, úžasné síly zdroj a že náš je nja ta tá… Spustíme parní stroj, úžasné síly zdroj pro každého nja ta tá… Každý nám závidí jé, o jé kdo stroj uvidí… On si pěkně funí koukejte co umí náš parní stroj nja ta tá…

IVAN ČERNÝ

Zkušený autor Jan Žáček vydal v druhé polovině tohoto roku v populárním pražském nakladatelství Olympia další svůj svazek: VRAH LECIÁN (Skutečný příběh vraha).

FRANTIŠEK UHER

Rozličně koncipované sborníky k poezii nesporně náleží. Kdysi to byly kalendáře, které v omezeném rozsahu přibližovaly poezii široké veřejnosti. Sborníky jsou tradičním doplňkem literární scény, mnoha autorům umožnily první publikační kroky. Některé utkvěly v paměti – namátkou uveďme Rosný bod či sborníky zaniknuvšího nakladatelství Kruh – mnohé upadly do zapomnění, a když na ně náhodou narazíme v antikvariátu, příliš se tomu nedivíme.

RUDOLF HEGENBART

O jedno prosím, psal Julius Fučík, vy, kteří přežijete tuto dobu, nezapomeňte. Nezapomeňte dobrých ani zlých. Sbírejte pečlivě svědectví o těch, kteří padli pro sebe a pro vás. Jednoho dne bude dnešek minulostí, bude se mluvit o veliké době a o bezejmenných hrdinech, kteří tvořili historii. Chtěl bych, aby se vědělo, že nebylo bezejmenných hrdinů. Že žili lidé, kteří měli své jméno, a že proto bolest i nejposlednějšího z nich nebyla menší než bolest prvního, jehož jméno bude zachováno. Chtěl bych, aby vám všichni byli vždy blízcí, jako lidé vám známí, jako lidé rodní, jako by sami.

JIŘÍ JÍROVEC

Máme nové hnutí: Matky se vysílají s dětmi do boje proti StB. Holt ten Babiš.

VÁCLAV DUŠEK

Politická sršní hnízda zaplavila média a útočí proti pokroku. Unavení bojovníci za holou pravdu se utkávají v nekonečných záplavách chudobných slov i argumentů. Fešandy a fešáci při práci se zákony, pod zákony a ne-zákony vytrvale sedí v sedlech od volitelské veřejnosti. Plácají nesmysly, kopají za cizí mocnosti! Nevíš-li kam, vynech zásady, že polické brabence nepostrčíš o milimetr v jejich myšlení dál. Musíš zapomenout těch poskoků a mluvčích trpasličích i ničemných, ministrů připomínající ministranty; hloupost roztáčí kolotoče ubohosti. Žvanil, žabák, vychovatel, podučitel ekonomie, hrdina fackující oponenta – a nedaleko stáli ti dva, jeden chtěl jednat, srazit upatlance připomínajícího želvu bez krunýře, ale druhý ho zadržel, incident k ničemu, pokud ho srazíš k nehybnosti, co z toho, otřepe ze sebe špinavost a soudy, nestranné, kdo tohle řekl, byl pomatenec, tebe pošlou do kriminálu. Kdo počítal slova jedu, duchovní nedostatečnosti, potěš ho pánbůh, spravedlivého, ten si neodpočinul! Ke všemu chováme chameleona kolínského, my jsme boží. Ničemnost nás míjí, líná huba, holé neštěstí.

MAGDA DOVHUNOVÁ

Ostatní možná budí dotek slunečních paprsků nebo vůně čerstvé kávy, kterou připraví starostlivý partner. Zcela jistě se najdou i tací, které budí příliš brzy probuzené potomstvo s pokřikem „mami, mami“. A pak jsme tu my, kteří se probouzíme do zšeřelého rána za zvuků mlaskavého ožužlávání dredů, s ostrými drápky zarytými do hlavy.

JAN ZEMAN

Zastropování cen energií?

Ne!

Radši vláda zastropuje

Teplotu v místnostech…