JOSEF AUGUSTIN
Vzpomínka na národního umělce Františka Kožíka
Začněme úplně od začátku. Číst jsem se naučil v první třídě na ZŠ Slovenská ve Znojmě díky výborné paní učitelce Marii Homolové. Velký podíl na mém vztahu k literatuře měla moje maminka Marie s babičkou Růženou. V páté třídě jsme soutěžili v rychločtení pod vedením paní učitelky Zdeny Sklenské.

IVO FENCL

Spiklenci. Ano, Spiklenci. Tak bych já sám nazval jednu z podstatných sekvencí nové knihy JANA KAMENÍČKA Julietta.

PAVOL JANÍK

Pojem garnitúra síce môže označovať akúkoľvek súpravu či zostavu – napríklad v oblasti oblečenia alebo železničnej dopravy, ale spravidla sa vzťahuje na skupinu osôb vo sfére športu, umenia a najmä politiky.

VĚRA KLONTZA-JAKLOVÁ

Určitě znáte ten blažený pocit úlevy, když se probudíte a uvědomíte si, že nemusíte vstávat, a tak si užíváte blaho polospánku a polosnu. Chvíli trvá, než se definitivně rozhodnete vstát. O co je vzácnější takový pocit, o to déle obvykle tato fáze trvá. Dnes jsem však neměla potřebu uvědomovat si, že mohu odpočívat. První den, kdy můžeme svobodně ven, bez esemesky, bez blahosklonného povolení Velkého Bratra. Po dvou dlouhých měsících takzvaného lock-down. Vir přestal být úředně nebezpečný. Vyskočila jsem z postele a při pohledu na proužky slunečních paprsků, které si bez problémů najdou skulinku i v nejdokonalejší okenici, jsem vychutnávala pocit, že není možné, aby mě nečekal teplý a slunečný den. Roztáhla jsem záclonu a otevřela dřevěnou okenici balkónových dveří. Do pokoje se navalila Niagara slunečních paprsků. S instinktem manželky cizinky jsem překoukla drahou polovici. Kréťani totiž nedopustí, aby se do bytu dostal byť jeden jediný zatoulaný paprsek slunce. Teplo a světlo jsou venkovní fenomény. Naopak v příbytku musí být stín a chládek. Manolis spal spánkem paleolitických hlídačů ohňů a nočních sov, a tak jsem si mohla, zcela výjimečně, vychutnat sprchu žlutého tepla. Dlouho ale nevydržel ignorovat nebezpečí ohrožující náš příbytek. Navíc drzý proužek slunečního světla si to nezodpovědně a neomylně namířil k jeho obličeji. Manolis pootevřel jedno oko a zahuhlal: „Když se chceš doma uvařit, pořiď si Češku.“

LADISLAVA CHATEAU

Francouzská spisovatelka Marguerite Durasová, vlastním jménem Marguerite, Germaine, Marie Donnadieu přišla na svět 4. dubna 1914 ve francouzské Končičíně, dnešním Vietnamu, a zemřela 3. března 1996 v Paříži; pochována je na Montparnassu, nedaleko Baudelaira, Sartra, Beauvoirové, Maupassanta a Tristana Tzary.

JAROSLAV VÁŇA

Rozlehlým obývacím pokojem, do kterého se pohodlně vešlo více než 2000 knih, 80 džbánů slovenské lidové keramiky, řada soch z dílny olomouckých výtvarníků, desítky obrazů, nespočetná pečlivě zarámovaná grafická díla, se nesla neméně krásná slova v interpretaci skvostného bas barytonu Eduarda Hakena:

FRANTIŠEK DOSTÁL

Studny bývají různě hluboké, ale určitě každá z nich má dno. Nakonec i rybníky mají vodu až na dno, které však vyhlíží často všelijak. Naštěstí dno mohou spatřit alespoň milovníci potápění a ti bývají někdy překvapeni tím, co ve vodní říši uvidí. Vedle rybiček i odhozené věci, které již přestaly sloužit a za jejich umístění do sběrného dvora se totiž musí platit. Člověk se samozřejmě vyhýbá alespoň občas i lidem, které míjí na chodníku. Někdy se mu ale nepodaří vyhnout autu na silnici a jeho život se tak dostal až na samé dno, odkud není úniku.

EVA HRUBÁ
Obracím se k tobě maminko

tam nahoru do nebes kde znějí tvoje housle

STANISLAV ZEMAN

Odsuzuje se

Jménem republiky

Rocková skupina Carpe vitam

BŘETISLAV KOTYZA

Někdy bývá v červenci navečer

tak ticho a dusno

že se i čas zastaví na kus řeči

jen tak mezi řádky