Reláciu o jubilujúcom spisovateľovi Pavlovi Janíkovi pripravil redaktor RTVS (Rozhlasu a televízie Slovenska) Martin Jurčo (krátené).

MILAN BLAHYNKA

Objemná bichle TÉMĚŘ NESMRTELNÁ LÁSKA, román o ženě, která nechtěla být směšná, a stínech Milana Kundery (podtitul jen na obálce, nikoli na titulním listě a v tiráži; Prostor, Praha 2021, návrh titulní strany obálky Aleš Lederer, na obálce použita fotografie Franka Horvata, 464 s., 397 Kč) se čtenářům představuje přední záložkou, která jako každá správná záložka je legitimní reklamou knihy.

EVA FRANTINOVÁ

Co na tom, že „mé“ tři výstavy Národní galerie proběhly v minulém roce? Mám je stále v paměti, byly více než zajímavé.

IVAN ČERNÝ

V předvánočním shonu jistě potěšila milovníky výtvarného umění jedinečná komorní výstava děl našeho předního výtvarníka Tomáše Bíma nazvaná Skryté příběhy – Litografie a akryly. Vydat se za ní bylo třeba v Praze, do umělecké vinárny s galerií U posledního soudu. Po celý čas Bímovy tvorby se odborníci přou, zda se jedná o naivistu, nebo tvůrce tzv. magického realismu. Dle našeho názoru je nejdůležitější, že se jedná o kumšt lidmi oblíbený a sběrateli vyhledávaný.

IVO FENCL

Takřka každý má hrdiny svého dětství. Nemusí to být zrovna Pavlík Morozov. Hrdinou toho mého se stali Žlutý Robert a „ďábelský doktor QQ“. Bylo mi jedenáct. Jen pár listopadových týdnů roku 1975 jsem hrával pozemní hokej v Nerudově ulici, jen dva bloky od naší Vrchlického. Práskali jsme to míčku a vnímám ty dni jako éru, ačkoli šlo o měsíc, dva.

JAN KRISTEK

Otázka podobně nemyslitelná, jako bylo před rokem nemyslitelných spousta jiných otázek, které jsou dnes už jenom nepohodlné, a u kterých se už ptáme jenom kdy.

BŘETISLAV KOTYZA

Otisky prstů otisky dlaní

stopy nás

MICHAL DUNDA

Průmyslová revoluce předestlala holokaust všem?

Za parním pístem hledej pokrokový vjem

STANISLAV ZEMAN

Vystupuješ na Golgotu

S hvězdou na hřbetě