JAN PRCHAL

Od divadla k filmu

Míla Myslíková – v českém filmu persona gratissima. V pomyslné „síni slávy“ zaujímá herečka důstojné místo. V paměti českého diváka je zapsána velkými písmeny. Známe ji především z filmů a inscenací, mnozí z nás měli to štěstí, že její kumšt zažili i na „prknech, která znamenají svět“. Kolik potěšení a pobavení nám svými neotřelými výstupy nejen na filmovém plátně rozdala. Svou korpulentnější postavu, sympaticky „prořízlou“ pusu a energické vystupování uplatnila v řadě známých a diváky oblíbených českých filmů a televizních her.

VĚRA BERANOVÁ

František Cubr (1911 – 1976) patřil k těm výjimečným osobnostem, jejichž tvorba byla známá a oceňována i v zahraničí. Zabýval se především výstavnictvím a povýšil je nejen na vysokou estetickou, ale svým způsobem i uměleckou úroveň. Po roce 1945 spoluzakládal Stavoprojekt. Především však připravil prezentaci Československa na Světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu a v roce 1967 v Montrealu. Působil také jako profesor architektury ČVUT. K jeho významným architektonickým počinům patří například rekonstrukce Jiřského kláštera na Pražském hradě, který se tehdy na počátku 70. let stal jednou z historických budov Národní galerie. 

IVO HAVLÍK

Samospráva Oděsy, po Kyjevu a Charkovu třetího největšího města Ukrajiny, jedno ze svých krásných zákoutí v samém centru metropole přejmenovala na Náměstí Ostapa Bendera. A na tomto rynku umístila sochu z bronzu – prázdné křeslo.

IVO FENCL

Vane to za Vysokými Tatrami, tam dole v Polsku, a vy řídíte vlastní vůz a obloukem prcháte před tím vanem a nevíte, že vás dech té babice záludně vrací do samotného jícnu a zpátky, tam, odkud jste unikali.

PAVOL JANÍK

K očividným ašpiráciám konšpirátorov patrí úsilie vytvoriť predstavu, že konšpirácie sú len nezmysly nejakých pomätencov, ktoré sú vzdialené faktom, hoci v skutočnosti ide o bežnú profesionálnu činnosť najmä spravodajských služieb. Iniciatíva proti konšpirátorom už dávnejšie vzišla z okruhu pravicových denníkov, ktoré vznikli postupným klonovaním bývalého tlačového orgánu Slovenského ústredného výboru Socialistického zväzu mládeže. Téme som už neraz venoval pozornosť, ale pokladám ju naďalej za naliehavo aktuálnu. Opäť odhliadnime od toho, že ide o súčasť informačnej vojny i konkurenčného zápasu o podiel na reklamnom trhu, a vecne objasnime podstatu problému.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Poněkud odvážný název krátkého zamyšlení. Slova kolem nás i na naše hlavy dopadají ze všech stran. Zajisté, že mnohých hlav se ani nedotknou, anebo jsou označena jako slova naprosto nesmyslná. A že těch je přespříliš.

ALEXANDR SCHÖNFELD

Severní strana náměstí

Ze severní strany náměstí

ještě nikdy nepřišlo nic dobrého

takže jakmile jsem tě tam viděl stát

byl jsem to já 

kdo se měl už tenkrát začít bát

MARTA FRANCOVÁ

Hádala se Bída s Nouzí,

která z nich má více síly

ujařmovat, ničit štěstí

přivést lidi do neštěstí.