STANISLAVA KUČEROVÁ

„Je s podivem, že zemi, kterou nepustoší tornáda, neničí zemětřesení, úrodu nesežerou kobylky, převážně ji netrápí roky sucha, místo sopky vybuchne jen sem tam nějaké parovodní potrubí, nezažila 73 let válku, dokáže dostat na kolena parta zlodějů, podvodníků a lumpů během 29 let.“ To prý řekl před časem jeden Američan. A my musíme souhlasit. Žijeme v nevýslovném marasmu.

JAN JELÍNEK

Bylo mi devatenáct roků, když jsem se dvakrát v životě setkal se světovou atletickou legendou Emilem Zátopkem, čtyřnásobným olympijským vítězem na vytrvaleckých tratích z Londýna a Helsinek.

MILAN BLAHYNKA

Mezi nejbližšími lidmi, rodiči a dětmi, sourozenci, životními partnery je podezírání ošklivost sama a taky peklo. Peklo na zemi. A když je to podezírání umanuté, když si někdo umane, usmyslí, vezme do hlavy, že jeho nejbližší člověk ho klame, podvádí, zrazuje, málokdy je přístupný argumentům a s to si přiznat, že se mýlil.

MARIE VESELÁ

Výbor národní kultury byl založen 4. 12. 1993 v Praze. PhDr. Štěpán Vlašín, DrSc., byl tou dobou ještě pracovně vázán v Opavě, kde přednášel na univerzitě.

PhDr. KAREL JANIŠ

Před 10 lety – 20. ledna 2012 – vydechl naposledy významný literární vědec Štěpán Vlašín. Podílel se na zpracování a vydání Slovníku a Lexikonu českých spisovatelů, od padesátých do počátku devadesátých let minulého století byl v čele brněnské pobočky Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, poté přednášel na Slezské univerzitě v Opavě.

PAVOL JANÍK

Mohlo by sa zdať, že väčšina vzdelaných ľudí už od základnej školy vie, že nie je TIP ako TYP. V praxi však českí i slovenskí rešpektovaní autori a renomovaní editori očividne nechápu, v čom spočíva zásadný významový rozdiel medzi týmito rovnozvučnými pojmami. Preto si radšej pripomeňme, čo uvedené kľúčové slová označujú. Začnime výrazom TIPOVAŤ, ktorý znamená dopredu určovať výsledok športových súťaží, stávok a podobne, kým TYPOVAŤ znamená vyberať, voliť, odhadovať vhodný typ. V odbornej terminológii spravodajských služieb ide o vyhľadávanie a posudzovanie osôb, ktoré by pre ne mohli mať význam.

EVA FRANTINOVÁ

Tenhle dárek mi nedávno spadl z nebe – na lavičce odhozené Krásné neštěstí, knížka, v které jsem nalistovala báseň Sépie.

BEDŘICH STEHNO

V soutěži Česko Slovensko má talent

zpívala slepá žena árii

MICHAL ČERNÍK

Pocta

Skloňme se před zázrakem!