ZDENĚK HRABICA

Sochař Radomír Dvořák se proslavil monumentálními díly v lipnických zatopených žulových dolech – zejména Památníkem národního odposlechu i s Bretschneiderovým Uchem vlasti, výrazné jsou Zlaté voči i Haškova olbřímí socha Hlava XXII.

Nyní na počest „slavných výročí“ pracuje od slunka východu do slunka západu v lipnickém ateliéru Granitu na „Žulové demonstraci“. Prvotně je věnována poctě největšímu spisovateli Jaroslavu Haškovi a jeho druhu Matěji Kudějovi.

Demonstranti nesou hesla, transparenty:

Vivat Hašek, Vivat Kuděj, Žula jo, beton ne!

Ale kdoví, co má impozantní umělec ještě za lubem, čím překvapí davy nabuzených protestujících, ale konečně i rebelů a jásajících.

Miliony chvilek pro demokracii již stojí před vraty umělcovy tvůrčí myslivny. Jásot je překotný, Letná je pro milióny, granitu vzhledem k exportu do Bavor ubývá.

Model žulových demonstrantů v měřítku 1:10. Vydrží protestovat nebo jásat celá léta nonstop. Neunaví se. Transparenty jsou měnitelné. Kamenné figurky v životní velikosti ke koupi i pronájmu. Množstevní sleva. Tisíce děkovných dopisů. Radek Dvořák
Poštovní holub mi právě přinesl vzkaz ze Slovenska, od muže nesmírně a hluboce myslícího; rozbaluji svitek a čtu:

„Prejavujú sa neklamné znaky únavy z vývoja súčasnej podoby demokracie. Občania zistili, že hoci volbami môžu zmenit vládu, nemožu dosiahnuť zmenu politiky.“

Třeba opravdových zkamenělých lidí a demonstrantů z lipnické žuly, beton na celé čáře zklamal!

Vivat Hašek, Vivat Kuděj, Vivat Dvořák!