JAROMÍR SEDLÁK

Už vidím laskavého čtenáře, jak nevěří svým očím. Vždyť za Husákovy normalizace (ve skutečnosti to byla normalizace Biľakova) byli umělci jako Suchý občas prezentováni jako odpůrci režimu, podobně jako Miloš Kopecký, zvláště po zveřejnění jeho projevu na sjezdu divadelních a filmových umělců. V titulku zmíněná kritika byla pronesena před novináři 30. září 2016 v předvečer jeho 85. narozenin. Nebyl to tedy žádný úlet a netýkal se jen složitých osudů jeho divadla. Suchý a další kritici normalizace měli po 17. listopadu obavu, že nebudou mít co kritizovat, z čeho si dělat legraci. Brzy zjistili, že je do čeho pálit a že je nový režim za to – i když rafinovaně – diskriminuje. Suchý: „Když politická moc koncem roku padla, obával jsem se, že už nebudu mít proti čemu brojit a bude mi to scházet. Vždy mě silně nabudilo, když jsem zachraňoval svoje divadlo, dvakrát jsem ho zachraňoval velice těžko, ale podařilo se to. Po roce 1990 nastaly neméně záludné a velmi těžké ekonomické problémy, a tak zas brojím tímto směrem. Není to nic jednoduchého, ale maléry se překonat dají, někdy ovšem díky současnému zřízení jsou tady všude a stále.“ Nadále ovšem občas kritizuje minulé zřízení.

Rozhovor s básníkem Markem Řezankou

ONDŘEJ HNÍK

Fascinace

Nedokonalost člověka mě fascinuje. Tápeme, nevíme, opisujeme, kde se dá, chabě napodobujeme, vlastně jenom lapáme po dechu. Křídla letadel jsme odkoukali od ptáků, vrtuli od semen, katapult taky od semen, ponorku a potápěčský ploutve od ryb, papír od vos, virguli na hledání vody třeba od antilopích rohů, kleště od klepet, a to štípačky i kombinačky, žárovka je zase třeba jenom hodně zmenšený slunce. Lidský vynálezy neexistujou, tak na co jsme kurva tak hrdý. Snad ne třeba na automatický pračky. Dřív sice žádný automatický pračky nebyly, ale k čemu mi to je platný, že to dneska pere za mě a šetří mi to čas, když dřív se zase chodilo z práce dřív. Takže jste byli dřív doma a měli jste čas vyprat ručně, dneska jste doma pozdějc a máte čas jenom vyprat automaticky. A když budete doma ještě pozdějc, máte sušičku, a když ještě pozdějc, tak služku, který ale musíte zaplatit, a peníze vyděláte zase jenom v práci, takže v práci zase musíte zůstat dýl. Šetření času je lež. Celej čas je iluze.

VÁCLAV KOVALČÍK

Balada o uživateli sociální sítě

Chtěl mít až sto miliónů přátel věrných svých!

Různé lidi kontaktoval

ale někdo jej udal správcům sociální sítě!

JAROSLAV KOJZAR

Výlet do města, kde své mládí prožila má matka a já nějaký čas jsem v době okupace žil u babičky, jsme ani neplánovali. Se ženou jsme si jen tak udělali výlet po několika místech ve středních Čechách. Pravda. Každé to zastavení bylo nějak spjato s naší rodinou. Každé. A když jsme byli v jednom a zbyl nám čas, proč další místo, které nebylo daleko, nenavštívit a nepodívat se, co se za léta, kdy jsem zde nebyl, změnilo?

Nakladatelství FUTURA Vám letos nadělí knihy, které musíte mít, ale za opravdu vánoční cenu!