JAROMÍR DVOŘÁK

Rád bych podle sil přispěl k tomu, aby Dobrovský byl poznán a následován.

Bylo by smutné vysvědčení pro naši dobu, kdyby se jeho česká, jeho slovanská práce plně nepoznala.

T. G. Masaryk

 

Je dvojí přístup k dějinám: 1. pro poznání, jaké ve skutečnosti dějiny byly, popř. jaké ve skutečnost jsou, a 2. pro účelový jejich výklad, jaké by měly být.

KAREL SÝS

Věřili byste knize DIVOKÁ PŘÍRODA PRAHY A BLÍZKÉHO OKOLÍ?

Praha je v 21. století opravdu divoká, spíše zdivočelá; divočí se nikoli už jen v Nuslích, v Libni, na Žižkově (říkávalo se: „Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni!“, případně dalším čtvrtím, podle animozity příslušného deklamátora). Málem jsem zapomněl na Karlín. Kdo sleduje Kriminálku Anděl, ví, že ministr a šéf mordparty Stropnický se svými druhy pravidelně přikvačí pro vraha do některé z ulic poblíž Negrelliho viaduktu. Chceš-li však být in, necháš se obrat či znásilnit v Sherwoodském lese před Hlavákem

VĚRA BERANOVÁ

Galerie Moderna na pražském Masarykově nábřeží představuje průřez tvorbou Kamila Lhotáka, (1912–1990) a to v širokém rozpětí, od roku 1938 až téměř po čas, kdy se uzavřel autorův životní běh. Rozpětí je nejen časové, ale také ve smyslu námětovém, stejně tak se projevuje v hledání a prosazování různých výtvarných forem a technik.

JOSEF ONDROUCH

Prezident jen vzácně, diktátor stále častěji. Vražda JFK a konec toho druhého s kulkou z vlastních rukou. Skončily tak smrtí dvě osobnosti dosud živé historie, o nichž každý něco ví. Díky současné české kultuře jsme se o té druhé v minulých týdnech dovídali stále víc a ještě víc. I pro nás, kteří jsme poslední Hitlerovy narozeniny prožívali plni úzkosti v centru smrtelných křečí vůdcových SS utíkajících před Rudou armádou a pak později v začátku slibných nadějí plných let šedesátých jsme ustrnuli při poslechu zprávy, jež ohromila vraždou Kennedyho.

LADISLAV KOLIÁŠ

-Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se s jeho uchem utrhneme do hospody pro pivo!

ARNOŠT TABÁŠEK

Jara se mnohokrát vystřídala s léty, podzimy i zimami a čas vše minulé zahalil mlhou. Zdálo se, že v sousedství blyštivých kolejí srnec žije odedávna. Ve skutečnosti se na příkrém železničním náspu, v pásu hloží, ostružiní a staré trávy usadil pod tlakem soků ve druhém roce po narození. Ovšem jiná místa dnes už neznal. Ostatní srnčí zvěř o takový kout nestála.

JAN KRISTEK

Naše „společnost“ je nemocná. Ti, co by mohli, ji léčit nechtějí, a už ani lidé sami se nechtějí léčit.

MICHAL BRZÁK

Warnemünde – nudapláž

Co si myslí oholená mezi zarostlými?

Jsem blbá já, nebo ony?

Příště se zase nechám vyhecovat…

A napřesrok se jede na Lipno!

Slyšíš mě, Mirku?!

EMAN BDĚLÝ

Naši redakci navštívil věrný euroatlantický národovec Taras Prdošenko. Svěřil se, že ve své domácnosti přestal užívat ruský plyn a jede pouze na vlastní.

MAREK ŘEZANKA

Přišel dárek od Lucie:

Fandí panu Kellnerovi

(dobrý člověk ještě žije)

Moravský anonym

Vzkázala mi Tante Merkel

skrze svoje políry