MAREK ŘEZANKA

Bavíme-li se o roli spisovatelů v naší společnosti, měli bychom přihlížet k jejímu celkovému obrazu. K obrazu, který se mimo jiné skládá z nějaké akademické sféry, ze studentstva či z umělecké scény obecně.

O životě s Milanem Dubským

Ptal se MICHAL ČERNÍK

Unie českých spisovatelů zve své členy na valnou hromadu v sobotu 14. listopadu 2015 v 10 hodin v Praze 1, ul. Politických vězňů 9, 3. patro, místnost č. 153. V souvislosti s Novým občanským zákoníkem je nutné schválit nové stanovy a zvolit předsednictvo.

JOSEF ONDROUCH

Internetové Novinky na Seznamu.cz jsou v Česku nejnavštěvovanějším zpravodajským serverem. Mají měsíčně 3,8 milionu reálných uživatelů, kteří vygenerují na 275 milionů zobrazených stránek, 18 mil. přehrání videí. Po registraci v rámci Pravidel se můžete zúčastňovat diskusí. Průměrná denní návštěvnost je 1 180 278 a počet diskutujících přesahuje i 500 příspěvků k jedné novince. Hlavní stránka má na tři desítky rubrik.

VÁCLAV FRANC

Dva kamarádi. Už od školy. Půl století. Zanedlouho oslaví zlatou svatbu jejich přátelství. Občas se poškorpili. U piva. Petr byl Sparťan, Pavel Slávista. Vydrželo jim to vždycky jen pár dní. Než hrál nároďák. Drželi palce i pěsti společně. V Bělehradě 1976, v Londýně 1996. Společně smutnili s každou nevydařenou kvalifikací.

aneb

Bohumír Pospíšil Neumdlévající

MILAN BLAHYNKA

Dožít se devadesátky není žádný důvod k holdování, pokud starý pán posledních třicet let posedával na lavičce v parku, záslužně krmil ptáčky a doma civěl na bednu, usínal u ní, a když neusínal, krmil své blízké a (pokud je oslavován jako hrdina) nebohé žactvo školou povinné legendami o svých dávných velkých činech. Naštěstí jsou devadesátníci stále tvořiví, hledající a nalézající, podněcující. To je například v Bratislavě vynikající esejista, překladatel, spolutvůrce moderního umění slovesného i filmového Albert Marenčin, známý na Slovensku, u nás i v Evropě, a v Brně právě nyní básník Bohumír Pospíšil, doposud širší veřejnosti téměř neznámý. Mohl by se těšit obdivu modré armády železničářů jako inženýr zasloužilý o modernizaci našich drah, jistě požívá úctu v kruzích filatelistů, poctíván za své kolekce cenami ve světě, brněnské středisko Výboru národní kultury našlo v něm na léta vynikajícího organizátora a moderátora svých pořadů, ale naši národní kulturu obohacuje Pospíšil především jako básník.

IVANA BLAHUTOVÁ

Bohumír Pospíšil, doyen českého popřevratového samizdatu, oslavil 1. listopadu neuvěřitelné devadesáté narozeniny. Slavil je v obdivuhodné psychické a fyzické kondici, kterou by mu mohli závidět lidé o dobrou generaci mladší. Stále se věnuje všem svým koníčkům – v jeho případě často na vysoké profesionální úrovni: filatelii, práci s kovem a dřevem, chalupaření a zahradničení, pálení ovocných destilátů i cestování. A stále se vydává na svém Pegasovi do nejmilovanějších míst: do Hulína, kde se narodil, na Hanou, na Vysočinu a Valův mlýn…, aniž by zapomínal na méně oblíbené Brno, s kterým spojil většinu svého plodného, prací vrchovatě naplněného života. Ještě stále opěvuje ženy – především svou drahou Helenku, ještě stále vzdává hold lásce, vínu, přírodě a vlasti. Uchovává si mladistvou zvědavost, dychtivost a smyslnost, i když se občas ve svých verších rozmarně stylizuje do role vzpomínajícího znaveného starce.

KAREL SÝS

Poezii nerozumím. Neumím vysvětlit, proč některá báseň kolem nás propluje bez povšimnutí a jiná zakotví u našeho srdce.

Zato začínám až moc dobře rozumět času.

Básník Bohumír Pospíšil, člen Unie českých spisovatelů, se 1. listopadu dožil devadesáti let. Srdečně blahopřejeme!

BOHUMÍR POSPÍŠIL

Nebe nad Rusavou

Rusavo, řeko mých dětských snů,

jak rád se na tvé břehy vracím,

dnes už štěstím na břehu neusnu,

jsi pro mne jenom koutkem hracím.

JAROMÍR ŠIMR

Za pytlík obroku přidáme do kroku

Mzda a uzda jsou rodné sestry.

Mzdy pobízí koně do klusu,

a mzda člověka do díla.