Kočka Malvína

Včera soud odsoudil Pepíka Bočka, ačkoliv na vině byla ta kočka, zpívá se v jedné z humorných zpívaných soudniček pana doktora Iva Jahelky. Tentokrát však nebyl odsouzen ve své přítomnosti nějaký Pepa Boček z Horní Dolní, ale ve své nepřítomnosti nepohodlný rebel z Exmafiánského náměstí. Je to přesně jako v té staré lidové anglické písničce o čarodějnici z Amesbury. Rebel má řeči pánům navzdory. A nejen to. On dokonce ty řeči přeměnil v činy. Vesničané znervózněli a začali tušit, že v tom je nějaký šotek. A tak hurá k soudu dosvědčit, že se rebel mění v černou kočku, že svými negativními vibracemi negativně ovlivňuje rodinný život některých vesničanů, že se straní ostatních, nekomunikuje. V tom určitě budou spolky s ďáblem. A protože je v knize psáno, že nenecháš čarodějníka žít a před ďáblovým učením budeš se na pozoru mít, je třeba čarodějníka co nejrychleji odsoudit a pokud možno i pověsit.

Inu, protože onen podivínský rebel mluvil proti pánům úředníkům, tak to musí být slavné pro výstrahu ostatním rebelům, které by náhodou popadla neuhasitelná touha klepnout nenechavé pány přes prsty. Poprava plánovaná na neděli příští se však stejně jako ve filmu Cech panen kutnohorských nekonala, neb se za rebela postavili všichni poctiví havíři a poctiví přední měšťané. Bude ještě docela zajímavé sledovat, jestli nenechaví měšťanostové a páni vymyslí na rebela nějakou kulišárnu, nebo pochopí, že nad rebelem není možné zvítězit a že je možné se s ním jedině dohodnout.

Zatím to vypadá, že páni budou trvat na popravě rebela už kvůli své reputaci a paničky nejspíš budou shánět parádu jako divé, jen aby o tu podívanou nepřišly. I když kultura, která k nám do Čech dorazila až z daleké Sicílie, zná daleko jemnější a elegantnější způsoby, jak se zbavit toho, koho nepotřebujeme. Anebo toho, kdo kouká zlotřilému, zpupnému a odbojnému panstvu na prsty.

Jo, už komisař Catani věděl, že bojovat s chobotnicí prorůstající do státní správy není vůbec žádná sranda.