ALENA KLÍMOVÁ-BREJCHOVÁ

Po jakési prvé literární vlaštovce, kterou se stal v roce 2010 almanach českých básníků s názvem Stavitelé chrámu poezie, jehož otcem byl Jiří Halberštát z pražské Agentury KRIGL, byly v rychlém sledu vydány básníkem Sedlčanska Vladimírem Stiborem a Milanem Hodkem další tři almanachy. V roce 2013 Ptáci z podzemí, v r. 2014 Pastýři noci a v roce letošním RYBÁŘI ODLIVU.

DANUŠE KŠICOVÁ

Významný český, ale i makedonský literární vědec Ivan Dorovský se na naléhání řady přátel, ale nepochybně i z hlubokého vnitřního přesvědčení odhodlal k napsání svých pamětí SDOMOVEM V SRDCI (Brno: MU 2014, 215 str.).

PAVOL JANÍK

Kniha Karla PacneraOSUDOVÉ OKAMŽIKY ČESKOSLOVENSKA postupne vyšla v troch doplnených a prepracovaných vydaniach (1997, 2001 a 2012) a zvolenou témou oprávnene vyvoláva nadčasový čitateľský záujem. Nepatrím k nekritickým obdivovateľom autora, ktorý sa z popularizátora sovietskej vedy a najmä kozmonautiky stal odborníkom na špionáž, pričom prezentuje domnienky, že napríklad slovenský minister kultúry Dušan Slobodník bol sovietsky agent.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Lidé a řeka. V dějinách země tahle dvojice vždy měla k sobě blízko. Na březích řek se stavěla stavení a člověk si v řece opatřoval potravu. Letos v srpnu ale také uběhne 150 let od zahájení vodní přepravy osob na Vltavě. Samozřejmě, že této velké události předcházely jízdy všelijaké. Křtily se parníky, docházelo i k tragédiím. Nakonec malostranský písmák Jan Neruda v roce 1865 ve své kníže Pohádky pražských měst popsal jeden příběh pod názvem O té parolodi. Byl věnován parníku Mecséry, který v srpnu 1857 vyrazil proti toku Vltavy, a na Zbraslavi na jeho palubu přistoupili další vzácní hosté. Bohužel parníku u Vraného došlo uhlí a navíc při obracení uvízl na skalisku. Lidé se na břeh dopravili všelijak a parník později dojel do Prahy po proudu řeky. Už ale nikdy nevyplul…

LAKOFF, George; JOHNSON, Mark: Metafory, kterými žijeme. 2. vyd. Přel. Mirek Čejka. Brno: Host, 2014. ISBN 978-80-7491-152-1.

EVA BRIXI

Ještě jednou k tobě

Jen tak mi přistála z nebe prvního prosince

Sněhová vločka na nose

MIROSLAV CHYTRÝ

Miroslav Chytrý, člen Unie českých spisovatelů a stálý přispěvatel LUKu, slaví 26. srpna devadesáté narozeniny. Srdečně blahopřejeme!

JAN CHODSKÝ

Mediální

Média nám přes dvacet let

vymýšlejí mýty,

vlády místo blahobytu

plodí deficity.