FRANTIŠEK DOSTÁL

Přednedávnem jsme si na stránkách těchto novin mohli přečíst pěkně květnatý článek z pera redaktorky Moniky Hoření. Stálo v něm také zjištění, že herec a mim Otto Šimánek, pro děti snad v celé Evropě známý jako Pan Tau, narodil se v Třešti na jihu Moravy, kde to „třeští“ společenským ruchem.

Já dnes připojuji malinkaté upřesnění, neboť O. Šimánek se skutečně v roce 1925 v Třešti narodil. Jenže v den jeho příchodu na svět se do Třeště dostavila za nákupy jeho nastávající maminka z malé obce jménem Stajiště, vzdálené od Třeště asi čtyři kilometry, kde pobývala v posledním domku vpravo ve stráni u silničky do Bezděkova! Stajiště bez čárky nad písmenkem „a“ je vlastně jen pouhá osada se zvoničkou stojící vedle malého rybníčku, na kterém každým rokem rozkvétají lekníny. V Třešti však na paní Šimánkovou přišla ona chvíle, kdy „útěžek“ musel ven, a tak Otto Šimánek přišel na svět na stole v místní lékárně! Ta stávala v místě, kde dnes stojí z jasanu vyřezaná socha pana Tau s buřinkou na hlavě!

O. Šimánek chodíval ze Stajiště do české školy v Otíně, neboť v bližším Pavlově byla škola jen pro německé děti. Všechno bývá vždy nějak jinak. Při silnici z Třeště směrem do Stajiště po levé straně stojí také další pamětní kámen v místě, kde na sklonku 2. světové války byli postříleni čeští lidé. A ten ze dřeva vyřezaný betlém, stojící již několik let od jara do podzimu na zelené louce u silnice v Třešti, je skutečnou a ojedinělou raritou v městě betlémů.

A ještě něco. V Třešti je také učiliště pro nastávající znalce cukrářského řemesla. Právě zde vznikají malé čokoládové buřinky, z nichž ta skutečně kouzelná Panu Tau umožňovala i zmizení, což se dětem během televizních pořadů moc líbilo. S čokoládovou buřinkou na hlavě mne zachytila fotografka Alena Vykulilová. Ať jsem dělal všechno možné, mně se s její pomocí zmizet nepodařilo. V cukrárně jsem si proto k ní přikoupil kávu a pak zmizela jen buřinka a já zase nic.

Čokoládové kloboučky bývají k mání v cukrárně v domě světově proslulého ekonoma J. A. Schumpetera. O prázdninách ale učňové tuhle sladkost nevyrábějí. Rodinnou hrobku rodiny Schumpeterů lze objevit v horní části zdejšího hřbitova.

Pana Tau jsem zase já vyfotografoval před Staroměstskou radnicí v Praze, a protože neměl u sebe kouzelnou buřinku, mně z hledáčku fotoaparátu nezmizel…