Vietnamský bohemista Duong Tat Tu vzpomíná na Prahu

IVO FENCL

Ve své již dvakrát vydané knize KDE DOMOV MŮJ (2005, 2014 rozšířeno o kapitolu Gott neprošel tunelem a o doslov Ivana Mečla), která mi po právu připomíná Simmelův román Nemusí být vždycky kaviár, píše génius svobodného vypravěčství a hrabalovský pábitel Zdeněk Perský (nar. 5. 5. 1966 v Prostějově) toto:

KAREL SÝS

Kniha Jana Králíka AUTOMOBILY A MOTOCYKLY, kterou vydalo nakladatelství Paseka (Praha a Litomyšl) v záslužné edici Zmizelá Praha, skýtá nejedno poučení. Vybírám aspoň jedno z těch nejzajímavějších.

MILAN BLAHYNKA

Název sbírky básní UPŘÍMNÁ I DNES (Alisa Group, Zlín 2014; ilustrace Magda Šustková, doslov Lydie Romanská), nezdá se, upřímně řečeno, příliš šťastný: chtě nechtě připomíná politika, ujišťujícího, že to myslí upřímně, což by měla být v politice stejně jako v poezii samozřejmost, jíž se nelze honosit bez podezření na opak.

JIŘÍ JÍROVEC

Dobloumal jsem po ulici k antikvariátu. V bedýnkách před výlohou ležely Klaunovy rozpravy, koláž Horníčkových textů a dobových recenzí. Za čtyřicet korun a v zachovalém stavu. No, nekupte to…

PAVOL JANÍK

Hovoriť o Novembri 1989 s odstupom štvrťstoročia je nevďačnejšie a riskantnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Medzičasom dospeli celé generácie, ktoré uvedenú udalosť buď nezažili vôbec, alebo ju vnímali vo veku menších či väčších detí. Takže dnes už značná časť populácie pozná prevratné spoločenské zmeny na rozhraní 80. a 90. rokov 20. storočia v silne vulgarizovanej interpretácii, poznačenej podstatnými osobnými, skupinovými, vnútropolitickými a zahraničnopolitickými záujmami.

 

Polemika

JAN MINÁŘ

Beethovenova Óda na radost, tj. zhudebněná Schillerova oslavná báseň, je používána jako hymna Evropské unie. Podobně vyznívá článek vážené a uznávané historičky Stanislavy Kučerové Od Evropy k Evropské unii, otištěný 22. 10. 2014 v příloze Halo novin LUK.

 

JIŘÍ JAROŠ NICKELLI

Poslal jsem Českým národním listům rozbor názvu tzv. punkové skupiny Pussy Riot podle akademických slovníků prof. Poldaufa a Dr. Fronka.

Vzhledem k tomu, že poslankyně Miroslava Němcová se v Lidovkách 4. 11. 2014 rozčiluje nad strašlivým prezidentem Zemanem, k tomuto výkladu o Pussy Riot pro útlocitné duše našich puristek a puristů a jiných čističů a brusičů jazyka českého přidávám staročeský výklad názvy této nekonformní sexuálně provokační skupiny. Ta prý bojuje proti zlému netvoru Vladimiru Vladimiroviči Putinovi i jeho nástupci panu Medveděvu svérázným způsobem: skupinovými souložemi na veřejných místech.

 

JAROSLAV VÁŇA

Město, ve kterém žiji, se dá projít křížem krážem, či skrznaskrz, během velmi skromné hodinky. Má to své přednosti. Během zanedbatelné doby se můžete dovědět, co se bude dít nebo právě děje. Jedním ze zdrojů těchto neocenitelných vědomostí jsou plakáty, též velikostí skromnější letáky.

BŘETISLAV KOTYZA

Citovat Otevřený dopis nemá smysl.

Vyčítají, kulturtrégři se špatným svědomím, Miloši Zemanovi jeho slovní hrubiánství na vlnách rozhlasu, a žádají odstoupení z funkce prezidenta ČR! Zde moje odpověď do debaty. Přeji dobrý den všem zde jmenovaným.

LUBOMÍR BROŽEK

Z hovna bič neupleteš.

Lidové rčení

„Milé děti, lituji, ale v této pohádce prostě musím používat sprosté slovo, a sice slovo prdel. Bez něho to prostě nejde a takové to p…. s čtyřmi tečkami mi připadá vlastně mnohem sprostší“, napsal kdysi Alex Koenigsmark ve své půvabné glose o řiťolezectví, kterou nazval Pohádka o prdeli (Britské listy, 2005). Neméně oblíbené, jako výše zmíněná rektální disciplína, jsou ovšem v Česku též hovory o hovně. Takže, milí čtenáři, lituji, ale jak jistě uznáte, takové to h…. s několika tečkami… zkrátka debaty, které mám na mysli, jsou vážně tak trochu o hovně.

ZDENĚK HRABICA

Nastolili vlčí morálku ve společnosti, kde již není vůbec nikomu nic svaté. Kážou vodu a chlastají víno a whisky. Roní krokodýlí slzy nad prý hrubými výroky prezidenta republiky Miloše Zemana. Já k nim nemám výhrady. Sdílím ve svém celku stejné názory! Kolik hulvátství denně padá na naše hlavy! Od hlavounů mi to však tolik nevadí, neberu je většinou vážně, jsou za to slušně placeni.

Prosíme čtenáře, aby v případě, že posílají do redakce dopis poštou, psali adresu výhradně takto:

LUK

(Karel Sýs či jiné jméno)

Politických vězňů 9

110 00 Praha 1.

Tedy nikoli Obrys-Kmen, UČS, Futura či jméno na začátek. Dopis by nebyl doručen!

STANISLAVA KUČEROVÁ

Organizované pohoršení nad vulgarismy prezidenta Zemana je zábavné. Úctyhodní ochránci čistoty našeho jazyka na veřejnosti jsou do té míry ovlivněni tím, co běžně slyší a nedostatkem klasického vzdělání, že planou hněvem nad (podle nich) vulgárním výrokem, že byl „zkurven návrh zákona“.

Vladimír Stibor

Na základě přání několika autorů z letošního českého básnického almanachu Pastýři noci, který měl křest v červenci na Portheimce v Praze, by mohla vzniknout nová poetická antologie. Je již domluven renomovaný nakladatel, zajištěno grafické i ilustrační zpracování, nabídnuta společenská podpora této knižní vize. Bude-li dostatek vážných zájemců, almanach české poezie 2015 by vyšel na začátku příštího léta. Bližší informace na kontaktní adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

JOSEF TILL

V zátiší vrásek

Zchromlými prsty hazardního hráče

listuje včerejšek v knize Zapomínání

beze slov a beze snů.