Stanovisko vedení Unie českých spisovatelů k probíhajícím válečným agresím ve světě

Andrej Fozikoš hovoří s Karlem Sýsem

ANN CZERNIKOVÁ

Ann Czerniková se setkala s palestinskou aktivistkou Bridget Reesovou, již její raný život coby dítěte vyrůstajícího v Jeruzalému trvale poznamenal mučivými vzpomínkami.

SVJATOSLAV RYBAS

V posledních dnech stupňuje Západ tlak na Rusko na všech frontách. Na jedné straně se mluví o tom, že Rusku se musí odebrat právo na uspořádání fotbalového šampionátu ve fotbale v roce 2018, hned nato následuje rozhodnutí Haagského soudu o výplatě 50 miliard dolarů akcionářům JUKOSU, zostřují se všemožné sankce, za zkázu Boeingu 777 už odpovídá Rusko a osobně jeho prezident, nikoliv separatisté z Doněcké lidové republiky.

MILAN DUBSKÝ

Války neřeší konflikty. Ani nemohou, protože potlačují logiku uvažování zabíjením lidí a ničením hodnot. Války otupují rozvahu, cit, rozdmýchávají zlobu, násilí, nenávist a špatné vlastnosti, které jsou v člověku.

MILAN KOHOUT

Poté, co arabská televize Al Jazeera vydala na svých internetových stránkách článek o mé retrospektivní výstavě v pražské galerii ROXY, jsem dostal pozvání od palestinské organizace Join Advocacy Initiative z Beit Sahour ze západního břehu Palestiny na rezidenční umělecký program. Protože jsem tou dobou byl v Plzni, vešel jsem do cestovní agentury Student Agency na plzeňském náměstí, abych si koupil letenku do Tel Avivu.

BŘETISLAV KOTYZA

Odešel básník a voják, voják a přesto básník. Ale především poctivý vesnický kluk, co celý svůj život zůstal věrný svým zásadám; zůstal věrný sám sobě. Kdo Vojtu znal a kdo měl tu výsadu posedět spolu u dvojky červeného, kdo četl jeho fortelné, zemité, mužné básně bez slovíčkaření, věnujme vzpomínku na Vojtu Mrázka. Čest jeho památce.

ZDENĚK HRABICA

Už dávno jsem nebyl očitým svědkem a posluchačem tak prolhané goebbelsovské státní propagandy, jaká se opět rozhostila v zemi pod Řípem. Děje se tak pod rigorózní taktovkou dirigenta, umanutého těmi nejšpatnějšími a troufám si napsat i přímo zlými úmysly. Jde o další každodenní programovou snahu oblbnout, nikoliv poprvé, český národ, neboť důvěra ve sdělovací prostředky je u nás odjakživa vysoká. A jen málo lidí je schopno ověřit si sdělované i na jiných zahraničních kanálech. Svou roli tu hraje nedostatečné jazykové vybavení diváků a posluchačů a do jisté míry pohodlnost v myšlení.

ZDENĚK HRABICA

Slepý Isak při návštěvě prarodičů a vidoucí Šimon z Tel Avivu v Birkenau – Březince, 3 km vzdálený od Auschwitz – Osvětimi. Tábor byl postaven k likvidaci sovětských zajatců; změnou situace na frontě však zde byli likvidování hlavně Židé, komunisté, hned po nich Češi, Slováci, Poláci, Rusové, Bělorusové a Cikáni.

LUBOMÍR MAN

Víte, co sice není, ale vypadá jako přesmyk situace vyjádřené steskem, že nejsou lidi, z doby socialismu do éry současného kapitalismu? Ne? No přece tak, že pro podzimní senátní volby sáhne TOP 09 po Martinu Bursíkovi a ODS po Pavlu Žáčkovi. Tedy po výtečnících, zpropagovaných až tak, že přijmout je by si ošklivila možná i stranická buňka v Horní Dolní, ale nejvyššímu vedení bývalých státostran připadají coby možní senátoři dobří až až. Dokonce až tak, že bez nich by se do voleb de facto nedalo jít. Záměrně se tak až do absurdna zesiluje dojem, že je u nás pro politiku, čili pro práci pro obec či pro národ a stát, už dobrý kdekdo a dokonce i tihle dva. A to nejen pro nic za nic, ale jako součást velice rafinovaného úskoku, v jehož rámci dostala tahle dvojice úkol, o němž promluvím později a pro který je každý z nich jakoby úradkem božím vyhlédnutý. Jde totiž o poměrně vzácné exempláře, při vyslovení jejichž jmen se jedna půlka národa rozchechtá a druhá začne hledat hůl.

BOHUMILA SARNOVÁ

Přiznám se, několikrát jsem seděla nad klávesnicí a chtěla začít psát. Už téměř od jara. Skončilo to jakousi vnitřní výmluvou, že ještě ne. Vyřídila jsem korespondenci, napsala známým, projednala rodinné záležitosti. Jenom k tomu psaní se ne a ne odhodlat. Stále mi v tom cosi bránilo a opětovaně jsem pociťovala přímo nechutenství zaujímat nějaké postoje a soudy k současnosti. Jedno jsem si ale uvědomovala zcela jasně.

STANISLAV ZEMAN
Zloděj křičí
Chyťte zloděje

JIŘÍ STANO
Konečně se dočkali
novináři svoboděnky tisku.
Brzy ji však ochutnali –
dostali po pysku.