Rozhovor s VIEROU ŠVENKOVOU

JOSEF SKÁLA

Francouzi Deloire a Dubois – oba křtění jako Christophe – vydali už osm knih. Do ložnic politických elit – těch mimomanželských, hlavně s emancipovanými novinářkami nakoukl jejich Sexus politicus (2006). Česky jim nedávno vyšel CIRCUS POLITICUS. Je na fatálnější téma:

MILAN BLAHYNKA

Přiznám se, že knížku MICKA A REX (ilustrovala Mirka Tomečková, 90 s., vydala Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc 2013) jsem bral do rukou s obavami. Co může dosud neznámá Soňa Znebejánková říci o soužití konkurenčních domestikovaných dravců po autorech slavných jmen, a to v čase, kdy televize stále znovu nalézá k vyvážení krvavých střetů mezi etniky kontrastně uklidňující záběry překvapivě idylické koexistence psů a koček v mnoha domácnostech u nás i ve světě? Čímpak může upoutat?

KAREL SÝS

Děvky a bordely odjakživa patřily k Praze, což platí dodnes. Nakladatelství Paseka (Praha, Litomyšl 2013) jim věnovalo další svazek obdivuhodné edice Zmizelá Praha.

 JAN JELÍNEK

V parku se keři a stromy hrnulo jaro do větví k plnému rozpuku. Ve společenském sále hrála muzika Jazcomba strýce Michaela, které je součástí Big Bandu kapelníka Michaela Wollmanna. A zpěvačka toužebně zpívala: »Svou lásku mi dej, když hudba zní…«

Ing. et BcA. MILAN KOHOUT

To ráno jsem si přivstal, neb jsem měl před sebou další z celé řady bezvýsledných pohovorů o zaměstnání. Můj „kádrový profil" bývalého chartisty, ale dnes levičáka, mi až do této chvíle zabouchl v Plzni všechny dveře.

MIROSLAV VEJLUPEK

Místní týdeník otiskl její fotoportrét. V kraji nová spisovatelka!, přidal rozhovor. (Její první knížka. Náklad pěti výtisků si sama zaplatila. Je tam erotika. Kamarádky si knížku půjčují tolik se jim líbí!)

vp

V našem vzpomínkovém seriálu jsme si již připomněli úmrtí tří z letošních květnových jubilantů: Václava Holzknechta – letos uplynulo 110 let od jeho narození (2. 5. 1904),Karla Schulze – 115 let od jeho narození (6. 5. 1889) a Edvarda Beneše – 130 let od jeho narození (28. 5. 1884).

VĚRA BERANOVÁ

Téma, které zpracovávala proletářská literatura a s příchutí romantismu také 19. století se nám najednou vrací. Existovat pod mostem je naše současná realita, a to bohužel bez romantických příkras.

ALOIS REICH

Očekávání

Miliardář na financích,

oj, to se nám povede!

Bohatl už dlouhé roky,

teď to státu předvede!

FRANTIŠEK DOSTÁL

Před léty jsme ještě žili s vědomím, že my Češi jsme národem „humoristů", kde byl sepsán Dobrý voják Švejk a jiní lidé se zase rozchechtali nad dílkem, v kterém se vyskytoval sluha Saturnin. Úsměvy na lidskou tvář dokázal svým přednesem příběhu Karla Poláčka Bylo nás pět přivolat herec František Filipovský.