ŠTĚPÁN VLAŠÍN JUBILUJÍCÍ

   Dne 23. prosince se dožil významného životního jubilea literární historik, teoretik a kritik doc. dr. Štěpán Vlašín, DrSc. (narozen 1923 v Náměšti nad Oslavou). Dlouholetý vedoucí brněnské pobočky Ústavu pro českou a světovou literaturu, člen řady vědeckých, edičních a redakčních rad i týmů, externě přednášel bohemistiku na brněnské i opavské univerzitě, výraznou měrou utvářel podobu české literární teorie a kritiky sedmdesátých a osmdesátých let.
   Jeho vědecká orientace krystalizovala již v průběhu let padesátých (soustavně publikuje od roku 1954) a šedesátých. Klíčové autorovy monografie o Jiřím Mahenovi, Jiřím Wolkerovi a Bedřichu Václavkovi byly publikovány až v následujícím desetiletí, kniha o Karlu Dvořáčkovi pak v roce 1987.
   Podílel se na četných slovníkových projektech, jako například na Slovníku českých spisovatelů (1964), Slovníku české literatury 1970-1981 (1985), Lexikonu české literatury (1985, pokr.).
   Redigoval Slovník literární teorie (1977, přepracováno 1984), Slovník literárních směrů a skupin (1977, přepracováno 1983) a mnoho dalších edic, z nichž zmiňme výbory z kritik a studií V. Dostála, E. Urxe, K. Konrada aj.
   Hlubší pozornost věnoval i problematice literatury na Moravě (pravidelně přispíval do moravské Rovnosti i Brněnského večerníku) a dílu P. Bezruče, jehož Slezské písně jsou trvalým zdrojem otázek a výzev. Vydal rovněž dva výbory ze svých statí a recenzí nazvané Na přelomu desetiletí (1985) a Léta zrání (1989). Podílel se rovněž na několika učebnicích soudobé české literatury a na třísvazkovém projektu Avantgarda známá a neznámá (společně s M. Blahynkou ad.).
   Předností Vlašínovy kritické a historické práce je faktografická preciznost v biografii i textové kritice, opatrnost ve formulacích i závěrech, potřeba zvažovat všechna pro i proti.
   Restaurační bohemistika mu vytýká "marxistická východiska" (vedle deskripce a "nadprodukce"), přesto soudí, že jeho kritikám "nechybělo pochopení pro různé typy autorských osobností" (viz Slovník českých spisovatelů od roku 1945, díl 2., s. 631, podobně v Panoramatu české literatury a jinde) a vcelku oceňuje kritickou objektivitu. Výtku berme jako upozornění na autorovu přednost.
   Nedogmaticky chápanému marxismu a levicovému stanovisku zůstal Vlašín věrný i v letech pozdějších, kdy úzce spolupracoval s kulturní rubrikou ostravské Naší pravdy (pod jménem vlastním i jako V. Števa) a společně s M. Blahynkou utvářel její podobu. V současnosti patří k výrazným organizátorům Výboru národní kultury a Unie českých spisovatelů, jejich poboček v Brně; s autorovými kritikami se můžeme setkat i na stránkách Obrysu-Kmene. Jeho redakce mu přeje pevné zdraví a mnoho sil do další práce!

Autor: jkt


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)