Nakladatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí vydal už jako svou 134. publikaci útlou (70 str.) knížku Jana Šuly, rodáka z Uničova, nyní žijícího a učitelujího ve Vysokém Mýtě, pod názvem CO NA ŘÍPU JEŠTĚ NEVĚDĚLI aneb od praotce Čecha k Václavu III. Jde o kapitoly z českých dějin s četnými, a nutno podotknout, velice vtipnými a moderně pojatými ilustracemi Radka Steska, které samotný text výtečně doprovázejí.
Knížku uvádí slova Aloise Jiráska, všem nám známého tvůrce Starých pověstí českých: "Cítil jsem, že je také třeba pohlédnout do minulosti, neboť dnešku plně nerozumí, kdo nezná včerejška."
Autor k tomu dodává: Nedržíte v rukou vědeckou a odbornou publikaci, ale populárně naučné dílko, které se o poznání naší historie poctivě a skromně snaží.
Myslím, že se Janu Šulovi jeho úmysl zdařil plně. Píše střídmě, srozumitelně, dnešním jazykem a na mnoha místech i s přívětivě jemným humorem, klade vedle sebe ověřená fakta a dobře volenými slovy čtenáře postupně vtahuje do záležitostí, o nichž mnohý z nás - zvláště ti mladší - nic moc nevědí. Neodsuzujme je za to, pravdou je, že uspěchaný dnešek před lidi klade jiné, na první pohled důležitější priority.
Už na prvních stránkách se dozvídáme, že Slované přicházejí na naše území v průběhu pátého a začátkem šestého století a natrvalo se zde usídlují. Ne najednou, ale postupně, po jednotlivých kmenech, rodech a rodinách. A vzápětí jsme nekompromisně zbaveni iluzí (pokud jsme je ještě v tomhle směru měli) stran praotce Čecha, Kroka, Libuše, Přemysla Oráče a další mýtů našich dějin, jejichž existence nebyla nikdy prokázána. Zřejmě šlo o výplod Kosmovy fantazie a staletími zkresleného ústního podání, z čehož později čerpal Jirásek.
Čteme o Sámově říši, jak se upevňovala i proč zanikla, o vzestupu a pádu Velké Moravy, o počátcích Českého státu a Přemyslovcích, o Přemyslu Otakaru I., jádrem jehož politiky bylo utváření nového vztahu k Německu, založeného na vzájemném respektování a rovnocenném partnerství, což bylo po mnohá staletí až po dnešní dny pouhým snem. V závěru nás autor dovádí až k 4. srpnu 1306, kdy po zavraždění teprve sedmnáctiletého krále Václava III. vymírají Přemyslovci po meči.
Kniha Jana Šuly Co na Řípu ještě nevěděli by se měla dostat do všech domácností právě teď, kdy se vedou často rozporuplné debaty o naší státnosti. Je napsána tak, aby jí rozuměl každý. Třeba se nás naše děti a vnoučata brzy začnou ptát na to či ono z historie našeho národa.
Autor: Milan Dušek
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210-1494)