JAROSLAV VÁŇA, spisovatel a publicista
Má literatura ještě dnes nějakou váhu ve společnosti?
Ta otázka je položena příliš obecně. Jinou váhu má u milovníka krásné literatury, ten vždy očekává něco nového, krásného, odhalení pravdy o skutečnosti, která ho tíží, a jinou u toho, pro koho je literatura zdrojem očekávaného zisku. Takový pak nepotřebuje hledět na literární hodnotu. Zdánlivou výhodou, paradoxní, pro tvůrce i čtenáře pak je, že se vždy najde pár jedinců, kteří budou chtít na knihách vydělat za každou cenu. A tak snad právě jejich zásluhou česká literatura přežije i tuto, pro ni nepříznivou dobu. Dobu s mizivými nároky na vkus.
Existuje u nás svoboda slova?
Bezesporu ano, jen se musíte vzepřít tak zvané cenzuře tichem. Najdou se i tak "čestní, pravdomluvní a přímí" jedinci, kteří vám položí hned při vstupu do dveří otázku - "nejste-li nějaký zběsilý komunista, tak bychom se na vydání vaši knihy mohli dohodnout." V takovém případě by měl odejít každý čestný spisovatel - demokrat, bez ohledu na to, zda jeho mozkovou kapacitu ovládá lev, nebo pravá hemisféra.
Potřebuje spisovatel občanskou odvahu?
To záleží na tom, co je ochoten obětovat. Byli hrdinové za minulého režimu a neobejde se bez nich ani současná doba. V tom mírnějším případě se na něho sesype fůra urážlivých anonymů, to se však dá překonat. Překonat se dá i to, že okolní redakce různých provinčních plátků si najdou nesmyslné důvody pro to, jak vám nevyjít vstříc. Ale cožpak to není občanská odvaha šířit své slovo za vlastní peníze? Cožpak není odvaha ve schopnosti vzepřít se demagogii, která usiluje o degradaci role levicového spisovatele jako nositele estetických a etických hodnot?
Vaše životní krédo:
Žít a nechat žít. Příště se narodit do jiné společnosti.
Autor: Jaroslav Váňa
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210-1494)