POUŤ ZA PRAVDOU

   Literatura na Frenštátsku má svého životopisce. Je jím literární historik Libor Knězek. Bezprostředně po monografiích o spisovateli Františku Horečkovi a básníku Josefu Kalusovi nám na konci minulého roku nabídl čtení o životě a tvorbě Jana Drozda POUŤ ZA PRAVDOU ŽIVOTA.
   Možná i proto, že práce na televizním dokumentu Petr Bezruč bez záruky? mě s Janem Drozdem svedla dohromady, a že jeho milostné balady Smutek z milování patří k tomu nejlepšímu, co v posledních letech v českých zemích vyšlo, byl jsem zvědavý na každou novou kapitolu monografie.
   Základem čtení se stala několikaletá korespondence mezi literárním historikem a spisovatelem. Šlo nejen o dopisy dvou přátel; jak můžeme vyčíst z odpovědí, každý Knězkův list obsahoval promyšlenou otázku. Když se pak odpovědi seřadily od vzpomínek na dětství, mládí a země zaslíbené, přes první román Sedláci z Velkého dvora z r. 1947, oceněný Evropským literárním klubem, radostná 50. a 60. léta 20. století v Literární redakci ostravského rozhlasu a neradostný dvacetiletý zákaz redakční práce a publikování, k tvůrčím aktivitám na konci století a na počátku věku nového, vznikla kostra životní pouti Jana Drozda (1914-2005).
   Stačilo ji pak obalit kritickými ohlasy Drozdova díla, vzpomínkami přátel a příbuzných a nakonec vdechnout život komentářem a čtivá monografie byla na světě. Příběh dobrého spisovatele, čestného a velkorysého člověka, který se ve vzpomínce manželky Věry lehce seznamoval s lidmi a lehce navazoval přátelství. Měl lidi rád a měl rád život se vším dobrým i hořkobolným, co přinášel.
   Cestu ve stopách Drozdovy pouti Libor Knězek doložil bohatým fotomateriálem a na závěr shrnul v biografických a bibliografických údajích. Vydala frenštátská Veronika.

Autor: Jaromír Šlosar


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)