STOPOU MIROSLAVA FLORIANA
aneb
Žít a tvořit pro lepší budoucnost
Ať chceme, ať to popíráme, žijeme a tvoříme, pokud tvoříme, nikoli bez nějakého životního vzoru. Bývali to a ve šťastných případech doposud jsou tím vzorem rodiče, naši učitelé, mistři v oboru, který jsme si zvolili a v němž bychom třeba sami rádi vynikli, slavní vynálezci, průkopníci, závodníci, ale i učenci, spisovatelé, skladatelé, mistři pěvci nejen norimberští, tu klauni a jindy lékaři, právníci, detektivové, jimž neunikne vrah a neodolá jak žádná záhada, tak žádná žena, zkrátka lidé, které obdivujeme a jichž si lze vážit.
Autor: Milan Blahynka
SÍLA REALISTICKÉ VÝPOVĚDI
Soudobá literární tvorba až na výjimky nevyniká originalitou a hloubkou pohledu na historické a aktuální události. V převažujících komerčních stereotypech a v odplývajícím postmoderním třeštění je pozoruhodnou výjimkou próza nositele Nobelovy ceny Güntera Grasse JAKO RAK (2002; česky 2005 v nakladatelství Atlantis).
Autor: Vlastislav Hnízdo
JAK (NE)PODLEHNOUT NÁSTRAHÁM
Angloirský klasik povídkového žánru William Trevor (1928) se českému čtenáři představil výborem Andělé v Ritzu (Mf 1998) a my jsme o knížce referovali na stránkách Obrysu/Kmene číslo 42/2001. Vyzdvihli jsme především schopnost naslouchat druhým, práci s jazykem, přesné pojmenování a umění náznaku.
Autor: František Skorunka
S HRABICOVÝMI V BENEŠOVĚ VILE
Novinář a publicista Zdeněk Hrabica si vypsal svými články a statěmi, zveřejňovanými v posledních letech zejména v Obrysu-Kmeni, pověst, které se jen tak nezbaví. Pověst erudovaného, "chutně" píšícího přemýšlivého člověka, jehož "columna vertebralis" se nepokřivila, a jenž vládne neutuchajícím kritickým zájmem o věci vezdejší, dnešní i minulé.
Nedávno vyšlá kniha VILA PANA PREZIDENTA
Autor: Emil Hruška
LIDICE - KONTAKTNÍ CENTRUM
Kdo sledoval pořad Reportéři ČT (ČT 1, 12. červen 2006), tomu jistě Lidice uvízly v paměti jako kontaktní centrum s Němci. To ale není žádná novinka. Coby ateista se v Lidicích poptávám, kdy jim Němci postaví kostel sv. Martina zničený 10. června 1942?
Autor: Jana Vacková
OTEVŘENÝ DOPIS PŘÁTELŮM
Několik přátel mi kamarádsky vytklo, že jsem v Obrysu-Kmeni č. 21/2006 zbytečně žertoval se jménem Mgr. Pavla Hazuky, ředitele odboru umění a knihoven Ministerstva kultury ČR (přezval jsem ho na bazuku české režimní kultury), že jsem měl nechat hovořit pouze fakta.
Autor: Karel Sýs
TENTO SVĚT UŽ ZMĚNÍ JENOM TERORISTÉ
Chorvatská spisovatelka Vedrana Rudanová:
Tento svět už změní jenom teroristé
Autor: Vedrana Rudanová
POEZIE
JIŘÍ TAUFER, J. ŠIMR
RYBA SMRDÍ OD HLAVY A RAK LEZE POZADU
To, že ryba dávno páchla od hlavy, poznala již většina Čechů, kteří prožili neslavné čtrnáctileté panování Václava Havla. A ten, kdo si to nestačil uvědomit, stejně na to po čase přijde. Neboť vyhnutí se existujícímu problému v lidských dějinách neexistuje.
Autor: Zdeněk Hrabica
MATURITY ZA HEYDRICHIÁDY
Pravidelně na jaře se mládí vydovádí. Ovšem u některých se v tu dobu hlavní pozornost soustřeďuje na maturity, které některým studentům kazí náladu. Jsou to prostě nervy, ale někdy i pro některé členy profesorského sboru.
Avšak zcela odlišné bylo předmaturitní klima před šedesáti lety. Tenkráte české školství bylo ovlivněno nepříznivou vyhlídkou na začlenění českomoravského prostoru do »tisícileté říše«.
Autor: Jaroslav Liška
ŽIDÉ SE NEDALI!
Bulletin Historického ústavu Akademie věd ČR (r. 2005/2006 - XVII-XVIII/1) v článku Z. Zudové-Leškové píše o rezistenci československých Židů v letech druhé světové války.
Autor: Karel Aksamit
VOLBY PĚKNĚ VYBARVENÉ
Milení, taky ste sa v tej Praze řehtali jak my tady, co sa to enem přihodilo v tech letošních volbách aj po nich s barvama? Že tá růžová, před něma rozhicovaná skorem do červena, rychle zas vybledne, ať už to bude dopadat jak chce, to sa dalo čekat. To známe.
Autor: Renata Slováčková