BEDŘICH PIŠTORA, spisovatel
Má literatura ještě dnes nějakou váhu ve společnosti?
Ano, má. Nemůže ji nemít, protože literatura je jedním z hlavních instrumentů poznávání. Dnes je tlačena směrem k periferii; tím hůř pro společenský systém, nikoliv však pro literaturu, která je schopna sebeobrozování. Měnící se podmínky nutí spisovatele, zvláště pak spisovatele na druhém břehu, k hledačství, novátorství, což je dobré. A vůbec překážky jsou na to, aby byly zdolávány.
Existuje u nás svoboda slova?
Jak pro koho. Naše svoboda je vázána na solidaritu, svépomoc a obětavost - na nutnost vytvářet podmínky k vlastní existenci. Uvědomujeme si, že číst se bude jinak a méně. Připravme se proto vydávat literaturu v malých nákladech, rozsahově kolem jednoho sta stran, víceméně dotovaných z kapes autorů. Literatura se stane "vzácným zbožím", bude dělána z velké části pro radost a uspokojení samotných tvůrců. Vydávání i v malých nákladech má význam pro uchování literárních genofondů pro budoucnost.
Potřebuje spisovatel občanskou odvahu?
Ano, potřebuje. Prostřednictvím odvahy se sám identifikuje a lidsky, ale i občansky vyzrává, rve se, čímž se zoceluje a uschopňuje umělecky zvládat nové společenské jevy.
Vaše životní krédo:
Narodili jsme se, abychom žili jako jednající lidé, ne jako tyjící paraziti.
Schází pátá otázka: Jak rozumíte času?
Čas nepospíchá, pospícháme jen my. Bohužel.
Autor: Bedřich Pištora
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |