Ohnivá republika udělovala ocenění

   Když v roce 1990 vznikla u nás Ohnivá minirepublika, která se oficiálně zaregistrovala na Ministerstvu vnitra, kladla se otázka, jak dlouho by vydržela, přestože její rozloha byla pouze 13 metrů čtverečních. O republiku se začal zajímat i svět, a tak se korespondence vedla se 45 zeměmi světa. Jejích občanů bylo požehnaně a další desítky čestných občanů přibývalo ze zahraničí.
   Republika měla vlastní vydavatelství, vlastní noviny Ohnivé listy, které se prodávaly v trafikách. Měla však i svoje řády a další vyznamenání. Několik osob v zahraničí je obdrželo, u nás pak Josef Somr, Bolek Polívka, Lubomír Lipský, v nemocnici ocenění dostal i Jaroslav Foglar, z žen Jiřina Bohdalová a další osobnosti.
   Pak se stalo, že u právnické organizace v USA byl koupen pozemek na Měsíci, a ten byl prohlášen také oficiálně za republiku. Měsíc tedy má již první republiku, ale obyvatelé tam zatím nehospodaří. Snad se tam také jednou dostanou.
   Ve světě se udělují různé ceny, a to i za literaturu. Většinou se však zapomíná na hasiče. Od roku 2011 bylo rozhodnuto, že se bude udělovat cena spisovateli zabývajícímu se hasičskou tématikou. Tuto cenu může spisovatel získat pouze jednou v životě.
   Letošní cena bude putovat do Německa. Získá ji Wolfgang Jendsch, hasičský novinář a spisovatel, který píše výhradně knihy s hasičskou tématikou.
   Jsou však i ceny mimořádné. Jednu z nich letos dostává spisovatelka Elena Inocvetovna Archipova, která se věnuje výhradně literatuře pro děti a mládež. Pochází z ruského Uralu.
   Republika si všímá i osudu prezidenta Ludvíka Svobody, bojovníka ve druhé světové válce. Málokdo o něm ví, že od 18 let byl v Čechách dobrovolným hasičem, a později se přihlásil do sboru hasičů v Kyjevě!

Autor: MILAN GARNCARZ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)