AŤ ŽIJE 1. MÁJ 1886!

   Česká televize (kupodivu, ale spíš to bylo zřejmě s ohledem na narozeniny jisté herečky) uvedla na 1. máje na 2. programu slavnou Voskovcovu a Werichovu Baladu z hadrů.
   Pánové, sami jste tím vinni,
   že bída z lidí vlky činí,
   že nás proti vám vede hlad.
   
zpívá se v ní. Notoricky známý text. Taky se v té hře hovoří o možnosti svobodně vyjádřit svůj názor. Básníka můžete umlčet, jeho verše však nikoliv, říká v Baladě František Villon.
   Werich s Voskovcem, potažmo Werich s Horníčkem dali Baladě ve 30. letech, resp. na přelomu 50. a 60. let, svými forbínami politicky buřičský podtext, uhnětený na základě tehdejších režimů. V 80. letech pak mělo uvedení Balady z hadrů rovněž onen politicky buřičský rozměr proti tehdejšímu vládnoucímu establishmentu. V 90. letech byl však levicový rozměr her V+W jaksi uměle pozapomenut.
   A 1. máj 2006 jinde?
   Topolánek a spol. na Letné říkají, že Svátek práce pro ně není oslavou práce, přitom uměle chtějí zapomenout, že právě mohutné demonstrace v roce 1886 za lepší pracovní podmínky (a následné popravy) vedly k zařazení 1. května mezi lidstvem slavené dny (vedle Svátku práce také jako Den mezinárodní solidarity pracujících), zatímco pro flanďáky je 1. máj pouze pokryteckým vyjádřením lásky bližního k bližnímu, avšak nikoliv k zastáncům komunistické filozofie.
   Pravicoví politici tvrdí, že vlci dnes už nemusí krást z hladu, protože kdo chce pracovat, vždycky si prý práci - v zemi, kde je přes půl milionu nezaměstnaných - najde a těm, kdo si zvykli na sociální dávky ukážou, zač je toho loket, a chtějí zredukovat tzv. sociální stát a tím pádem rozstříhat sociální síť a vrhnout tak společnost do 19. století. Topolánek a spol. chce zahnat zpátky do děr komunisty, kteří si z nich po 16 letech opět nehorázně troufli vylézt, a nechává si své projevy požehnávat i katolickou improvizovanou mší, čeští náckové vyhrožují fyzickou silou a při poklidném pochodu Prahou jsou doprovázeni českými těžkooděnými policisty, aby se jim proboha nic nestalo ze strany anarchistické, levicově zaměřené mládeže. Jako z jiného světa pak zapůsobí informace ČTK, že policie šest skinheadů na začátku akce zadržela kvůli podezření z propagace hnutí, které směřuje k potlačení lidských práv a svobod. Chachacha, a co ti ostatní?
   V předvečer Svátku práce je jeden z nejvyšších komunistických funkcionářů Jiří Dolejš brutálně zmlácen kvůli svému politické orientaci, zatímco pravicová média a jejich komentátoři se tomu potutelně šklebí (komunisti nás bili čtyřicet let), předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip si stěžuje na nicnedělání vlády a politických stran v souvislosti s rozmáhající se fašizací v naší společnosti, antikomunistická trička za poťouchle rozšklebeného přihlížení odpovědných činitelů nabádají k fyzické likvidaci části společnosti (Zabij komunistu, posílíš mír!), nezletilí parchanti zabíjejí pro pár korun nebo jen tak pro radost, schodek Všeobecné zdravotní pojišťovny, dotované převážnou částí národa, ale i státem činí za loňský rok 12 miliard a Komerční banka vykázala vloni zisk 2,4 miliardy korun...
   Bývalý předseda ÚV KSČM Miroslav Grebeníček zhruba před třemi lety na tiskové konferenci prohlásil, že doba primitivního antikomunismu skončila. Tehdy jsem si říkal s obavou, že primitivní antikomunismus vystřídá sofistikovaný antikomunismus. Oba jsme se mýlili. Je to ještě horší.
   V Nepálu by nejradši svrhli krále, ceny ropy a následných produktů letí prudce vzhůru a cena jejich akcií klesá či stoupá podle toho, jak se - s prominutím - zdravě či nezdravě upšoukne příslušný těžce nemocný potentát, ve Francii jsou mláceni mladíci, protože mají strach o práci a v USA statisíce imigrantů demonstrují za legalizaci své práce a pobytu a snadnější získání pobytu v zemi, na kterou dřou, další tisíce se však bojí se k nim přidat, a Evropská unie oslavila dvouleté výročí svého rozšíření.
   Když nás půjdou miliony
   všichni proti větru
   
zpívá se ve finále Balady z hadrů.
   Ať žije 1. máj 1886!

Autor: Miroslav Kantek


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)