Moudrost našich předchůdců, pradědů a prabáb prověřila dlouhá léta a tak bychom neměli nad pořekadlem - kdo šetří má za tři - pochybovat. Ale ono je šetření a šetření. Jsou lidé, kteří by rádi ušetřili na druhých, jsou lidé, kteří dokáží ušetřit na sobě, ale jsou také ti, kteří hýří, dopřávají si, ale na svoji rodinu nemyslí. Znám člověka, který šetří, spoří, střádá, ukládá a má, ale pouze pro sebe. Škudlí a nic si nedopřeje. Většinou pak o své peníze přijde. Další přísloví nám praví, že u vejskala peníze nenajdeš, jedině stejskal má prachy. A tak, když je ruka šetrná, hned je truhla víc plná.
V době, kterou žijeme, u důchodce, nezaměstnaných a u těch, kteří mají platy pod celostátním průměrem nejde o to šetřit, aby měli plné truhly, ale aby vyšli s tím, co mají k dispozici.
Jsou však způsoby, jak ušetřit, které odmítáme:
Půjčovat si na věčnou oplátku
Prvním popudem k tomuto způsobu šetření je prázdná kapsa a prázdná lednička, a současně chuť něco spolknout. Následuje úvaha: Kdybych měl vajíčka, udělal bych si vajíčka na špeku, kdybych měl špek! Bydlíme-li v panelovém domě a nejsme-li častým půjčováním již příliš známí, pak snadno získáme vše, co k nasycení potřebujeme. Většina obyvatel bývá velmi vstřícná a nabízí víc, než požadujete. Berte, protože přijdete-li zítra opět, už vám nedají.
Každý není jako pan Dobromil. Co se stalo. Manželé Votápkovi ulehli do postele, začali se mazlit, když tu někdo zazvonil. Votápka otevřel a za dveřmi stál pan Dobromil a ptal se, jestli mají česnek. Votápka odsekl, že nemají ani stroužek a zavřel panu Dobromilovi před nosem. Znovu ulehl ke své paní a pokračoval v mazlení a už se schylovalo k milování, když tu znovu zazněl zvonek. Votápka vylétl a zuřivě se zeptal - "Kdo je?" - "Tady Dobromil, tak jsem vám přinesl ten česnek."
Rozšířeným způsobem šetření je žebrání cigaret. "Půjč mi retko," zazní v okamžiku, kdy si berete ze své krabičky. Nemůžete říci, že nemáte, tak dáte. Jednou, po druhé, po třetí... Takovým cigaretám se říkalo: Zadarmiko, Darovaniko, Davajka a podobně.
Znám několik kolegů, kteří nedokázali svým spoluzaměstnancům neustále dávat cigarety ze svého a tak přestali raději kouřit. Pamatuji však také doby, kdy byly cigarety tak levné, že když kuřák sáhl do krabičky, automaticky nabízel ty hřebíčky do rakve každému, kdo stál v jeho blízkosti.
Šetřit na druhých
Zde mám na mysli zejména stav, kdy v rodině si dopřává hlava rodiny a manželku a děti nutí šetřit. Někdy je tomu naopak - manželka hýří a táta a děti chodí hladoví a otrhaní.
Někteří chlapi jsou však pěkní despotové a říkají: "To já s platem vyjdu, ale zpátky už se nevrátím." Když manželka říká, že nemá co na sebe, upozorní ji, že jenom po něm má ve skříni dvoje tepláky.
Jsou však také situace, že dítě má vše a táta s mámou třou bídu, ale to je výsledkem jejich špatné výchovy. No jo, ale ono je těžké odolat dítěti, když říká, že ostatní děti mu nadávají, že je "socka". Protože, málo platné, rozdíly mezi lidmi jsou velké a budou asi ještě větší. Kam zapadlo pořekadlo, že chudoba cti netratí?
Šetřit na bydlení
Chcete-li si udržet byt , nic jiného vám nezbude než platit nájemné, poplatky za odvoz odpadků, za televizi a rozhlas, za dodávku elektřiny, plynu, vodné a stočné a za teplo. Když zjistíte, že peněžní prostředky, kterými měsíčně disponujete, jsou vyšší, pak jste na tom dobře a ten zbytek si rozdělíte na živobytí, na další poplatky a pojistné.
Když jsou vaše prostředky menší, potom si musíte vybrat, bez čeho se nedokážete obejít a to zrušit.
Elektřina: Až se smrkne, půjdete spát, zachumláte se do peřin a zároveň ušetříte za teplo a dokonce i za jídlo, protože se říká: kdo spí, ten obědvá. Jste-li však vášniví čtenáři, můžete si svítit svíčkami, které vám dosud zbyly od vánoc. Není to sice nejvhodnější, ale je možné sesbírat nevysvícené svíčky na hřbitově a pak se při jejich záři pomodlit za duše všech svatých.
Plyn: Samozřejmě je to těžké rozhodnutí, protože bez plynu se těžko vaří, zejména, když už jste si nechal také odstřihnout elektřinu. Ještě však existuje možnost uvařit si čaj pomocí suchého lihu. Nakonec teplé jídlo mít nemusíte.
Voda: S vodou si to rozmyslete. Nejde o to, že byste se snad koupali, na to opravdu nemáte a musíte to nechat na léto, kdy se umyjete v rybníku nebo v řece. Stačí vyčíhnout si, kdy do řeky právě nevypouští fenoly a jiné blivajzy, které jsou nebezpečnější než ta vaše špína. Jenže něco pít musíte, protože bez vody člověk prý po třech dnech umírá. Takže uvažte. Na provoz záchodu byste snad sehnali kbelíček vody od sousedů, i na ten čaj by vám dali, ale jak dál?
Možná byste nějakou vodu nachytali na balkoně, když prší, do lavoru, ale spoléhat se na to nedá. A tak zbývá škudlit na jídle.
Je třeba se zmínit o praní prádla. Zdá se to být velký problém, ale existuje na to jednoduchá metoda, kterou vám vysvětlím na existenci dvou košil. Vezmeme jednu košili a nosíme ji tak dlouho, dokud se nám nezdá být velmi špinavá. Potom vezmeme druhou košili a rovněž ji nosíme stejně dlouho jako tu první. Potom ty dvě košile porovnáme a začneme nosit tu, která se nám zdá být čistější než ta druhá. A tak postupujeme dál a dál. Teoreticky do nekonečna, prakticky do doby, než je roztrháme a vybereme si v kontejneru lepší.
Jídlo: Základem naší stravy se stane chléb, který je zdravý a naši předkové byli rádi, když ho měli. Zásadně jíme chleba tvrdý, protože toho se sní méně než měkkého. Tvrdý chléb rovněž nenadýmá a tak nemusíme tak často větrat a udržíme v místnosti více tepla. Chléb pojídáme suchý, někdy si ho můžeme posolit. V sobotu a neděli si chléb dovolíme namazat marmeládou nebo hořčicí. Bude to pro nás pochoutka a budeme se na to těšit.
Čaj se má pít hořký, nejlépe z lesních plodů. Je levný a dá se několikrát vyvařit. Pytlík vždy usušíme, aby nezplesnivěl. Vyvařujeme tak dlouho, dokud se vývar alespoň nepatrně barevně odlišuje od vody z vodovodu.
Nejvíc ušetříte, když nebudete chodit nakupovat!
Tak to je moudrost, řeknete si, na to by jen tak někdo nepřišel, ale pravda to je. Jenže něco člověk přece jen jíst musí a tak nakupovat chodí. V supermarketech mají všechno levnější než v těch malých krámkách, ale na to už přišel téměř každý - v supermarketu si koupíme levné pivo, levný chléb a řadu věcí, které nutně nepotřebujeme. A to je to, co tyhle kolosy chtějí a co se jim daří. A tak se snažte nakupovat pouze to, co potřebujete a na co máte.
Léky
Vyprávěl děda vnukovi - hochu, podívej se, když jsi nemocný, zajdi k doktorovi, on tě vyšetří a dostane za to zaplaceno, protože i ten doktor nakonec chce žít. Ty vezmeš recept, který ti napsal , zajdeš do lékárny a zaplatíš za lék, který ti vydá, protože ten lékárník chce také žít. No a ty vezmeš ty léky a zahodíš je, protože i ty přece chceš žít.
Tak jako anekdota prosím, ale my nemocní víme, že sem tam nějaký ten lék spolykat musíme. Jen , prosím, nečtěte ty příbalové letáky, nebo se zblázníte. Vždyť člověk si nějakými prášky vyléčí nějakou nemoc a deset daleko horších z toho medikamentu může dostat.
Jsou lidé, kteří, když je něco bolí, zajdou k sousedovi či sousedce a zeptají se - Nemáte něco na hlavu, na žlučník, na kašel, na páteř ? A většinou mají a rádi dají.
Šetříme na oblečení
Samozřejmě, že musíte mít jedny lepší šaty, ve kterých byste šli na svatbu, na promoci nebo na pohřeb. Pokud netloustnete, mohou takovým oblekem být šaty, ve kterých jste šli k maturitě, nebo ve kterých jste se ženili. Pokud jste přibrali na váze, musíte požádat manželku, aby vám oblek přizpůsobila. Někdy stačí přešít knoflíky a u kalhot trochu rozpárat zadní část kalhot. Samozřejmě, že k takovému obleku si nemůžete vzít pantofle nebo kecky. Rovněž však nemusíte mít zrovna polobotky za dva tisíce. Navštívíte tržnici a to by bylo, abyste si nepořídil u Vietnamců levné polobotky!
Suma sumarum
Vážení a milí přátelé, šetřit by se mělo a pro některé je to nutnost. Nelze však šetřit systémem - ať to stojí co to stojí. Důležité je, nevynakládat peníze na zbytečnosti. A šetřit se musí, když máme z čeho. Když už nic nemáme, je na šetření pozdě. Myslet včas na zadní kolečka, to je důležité. Tak se mějte pěkně a ať nemusíte sahat k tak drastickým opatřením, které jsem popsal!
Autor: Jiří Knopp
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210-1494)