Menší postava, drobný, nenápadný, zato však světaznalý muž. Doslova. Zdeněk Hejný, píšící pod pseudonymem Gandalf Šedý probrázdil v postavení strojního důstojníka na lodích naší (tehdy ještě československé) námořní plavby hezký kus světových moří a oceánů. Poznal hodně kotvišť, přístavů a cizích měst, všude tam, kam se s loděmi plavil. V kontextu k získaným poznatkům si vytvářel osobitý postoj k dění v naší zemi i v zahraničí: v politice, ekonomice, kultuře.
Viděl věci hodně z nadhledu, ne jen ze zpráv z médií, ale z hmatatelné reality. V důsledku toho se dočkal i negativní odezvy na své názory a dost silně ho tento fakt mrzel. Jako člen UČS přispíval do Obrysu-Kmene právě články, komentáři k událostem, které v rámci své profese prožil na vlastní kůži.
Osobně jsem ho poznala před léty na vernisáži mé výstavy v galerii Futura v Praze. Při mé další výstavě, zaměřené na tvorbu pro děti, spojené s čtením ukázek z nové knížky pro nejmenší, mne oslovil s přáním, abych se seznámila s jeho poezií pro děti. Druhým přáním bylo, zda bych jeho texty ilustrovala. Naše spolupráce se realizovala a v loňském roce na jaře spatřila knížka Od jara do zimy světlo světa. Byl nesmírně šťastný. Jeho snem i přáním bylo vydat knižně verše, psané především pro své tři vnučky, které upřímně miloval.
Nejsem literární kritik ani teoretik, ale dovolím si říci, že se jedná o jednoduché básně psané s velkým citem a hlavně s láskou. Odráží se v nich obdiv k přírodě, květinám, zvířátkům, dětem, zkrátka k životu obecně.
Jeho literární vyjadřování bylo ve vztahu ke světu dospělých kritické, břitké, s odmítavými postoji ke všem křivdám páchaným na člověku kdekoliv na světě. Na straně druhé, v tvorbě pro děti a pro svět dětí, bylo laskavé, chápající, milující. Takové, jaké jen člověk trpce zkoušený životem, v té pomyslné třetí třetině žití, může vnímat.
Naše rozhovory se nevyhnuly jeho občasným steskům na zdravotní stav, který byl pár let více než svízelný. Jeho životní kruh se uzavřel. Zemřel po těžké, vleklé nemoci 2. března 2011. Čest člověku. Čest jeho práci. Čest jeho památce.
Autor: BOHUMILA SARNOVÁ
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |