CELOŽIVOTNÍ ROMÁN

   Ostravský rodák Oldřich Šuleř (roč. 1924, JUDr.) vydal zatím přes tři desítky knihy, spjatých většinou se severní Moravou a Valašskem. Dlouho, od svých studentských let, pracoval na historickém románu ÚHLAVNÍ PŘÍTEL z konce prvního tisíciletí, jehož dějištěm je krajina na pomezí severní Moravy, Slovenska a Polska (zazní tu dnes známá jména Čantoryje a Visalaje, ostatek je fikce - hrad Zhoř, území zvané Kotlina, kmen Chránů atd.).
   Kraji vládne vévoda Runcíř, je však odstraněn zmijím uštknutím - a začíná krutý boj o vládu nad Kotlinou. Vévodův syn Ivar je jako příliš mladistvý odstaven od moci, vypukne zápas s krvelačným a dobyvačným kmenem Chránů - a také s kořistnickými kmenovými náčelníky.
   Šuleř projevil při volbě jmen pro své hrdiny smysl pro humor: čteme tu jména Špiritusek, Cap, Lomihnát, Pšenka, Pekelko, Zrno, Mráček aj. To jsou však jen epizodní postavy - hlavními hrdiny učinil Šuleř (kromě dědice vévodského stolce Ivara) utečence z kmene Chránů Dólju, jeho milou, rybářku Duludku, a žárlivou a krutou erotomanku Zazu.
   Autor neurčuje blíže dobu, kdy se románový děj odehrává, neupřesňuje ani krajinu (jména, kterých užívá, nám dnes mnoho neřeknou - Klopoty, Lapanda, Spálené sedlo, Vartovenská ráztoka aj.). Podle toho, že v kraji již působí katoličtí kněží a jezuité, lze hádat na osmé až deváté století.
   Svým hrdinům nevymyslel autor příliš snadné osudy: vévoda Runcíř zahyne po uštknutí nastraženou zmijí, Dóljova milá Duludka je zavražděna žárlivou kráskou Zazou, ústřední postava, uprchlík Dólja, je zajat a vydán vojsku Chránů (velitel chránského vojska se chlubí jménem Harapes).
   Šuleřův román se místy blíží žánru pověsti, nemá však daleko ani k pohádkovým motivům. Zbytečně vtahuje do děje desítky epizodních postav, které čtenáři mnoho neřeknou. Zajímavé jsou nářeční prvky, jichž je v románě využito (např. topení »s pecovými drveny«, s. 200, aj.).
   Román vydalo nakladatelství Mladá fronta r. 2002 jako první svazek edice Česká próza.

Autor: Štěpán Vlašín


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)