ZÁKON O ZACHOVÁNÍ JAZYKA

   Ne, nebojte se, spanilomyslné čtenářky a milí čtenáři. Nejde o návrh nového zákona na ochranu mateřštiny, který by měl projít sněmovnou a pak senátem, jenž má zájem jen o zachování sebe sama. Zákon o zachování jazyka platí nezávisle na vůli nebo nevůli parlamentu.
   Podle předpovědí magazínu Pátek na téma Co potká Čechy v příštích 50 letech PROSADÍ SE RŮZNÉ NOVOTVARY, JAKÝMI SE V POSLEDNÍCH LETECH STALA TŘEBA "HOĎKA" ČI "PŮLHOĎKA". Takže se můžem těšit třeba na HMOŽĎKU, ROĎKU, třeba i SEŤKY nebo SJEŤKY. Mohlo by se zdát, že čím je doba tvrdší a čím méně se neviditelná ruka trhu párá s čímkoli, z čeho nekynou rychlé prachy, tím víc lidi touží vynahradit si laskavost aspoň zdůvěrňujícími variantami slov. Jaképak honění za alespoň setinkami růstu anebo námaha se sjetinami; seťky a sjeťky mohou polidštit, v čem lidskosti málo. Jakápak "půlhodinka pouhá, co mnoho nebo málo znamená", to snad kdysi; půlhoďka je jiná káva.
   Čím slovo kratší, tím lepší. Anglina náš vzor.
   Ale jako platí zákon o zachování hmoty a energie, platí i zákon o zachování jazyka. Ten klade otázku, proč se z HODINKY musela stát právě HOĎKA a co nevidět z RODINKY bude ROĎKA a SETINKY SEŤKA; a nekompromisně také už odpovídá: Nic se neztrácí, vše se transformuje. To IN se z HODINKY netratilo, ani náhodou, toho IN bylo přece zapotřebí jinde, neboť každý, kdo chce něco znamenat, musí být zaručeně IN.
   A kde ta IN brát? Nadělat z Olinek Oliny? Z in-ovací ovace? Není tolik Olinek a tolik inovací, aby to stačilo. Což o to, někteří in-žinýři se nežinýrují a udělají ledacos, jen aby byli in, kdejaký m-in-istr je vlastně mistr jedině v tom, jak umí být vždycky in. A správný vykuk, který je insolventní, rázem je solventní, když dokáže být in - když to in ze své insolventnosti prostě přesune a povýší na výsostné příslovce svého bytí v lepší společnosti, kde jsou všichni in.
   Spotřeba IN je zkrátka dnes tak obrovská, že se ta IN kradou ber kde ber a jaksi bez ohledu na vyloupená slova.
   Podle posledních zpráv už nejeden dosud hrdě samozvaný INTELEKTUÁL podniká všecko pro to, aby to své IN osamostatnil, totiž zviditelnil, aniž se děsí, že maně upozorní vlastně na to, jaké/ý je vlastně TELE(ktuál). Ale co by se bál? Právě naopak! Tržní cena telecího je přece stabilně vyšší než hovězího nebo vepřového.
   I když se na trhu dobře prodávají i hovada a prasata.


Autor: mb


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)