Dobře napsané otazníky

   Záhady frčí v zemi, v níž je pro mnohé základní záhadou, zda se nesesypou na samo sociální dno. Záhady jiných naopak povzbuzují, vytrhují z šedi všedních dnů laciněji než zájezd na Kanáry nebo za žraloky do Egypta.
   Brněnské nakladatelství JOTA vyšlo čtenářům vstříc knihou ZÁHADY A TAJEMSTVÍ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY s podtitulem Zmizení, úmrtí a nevysvětlené události největšího válečného konfliktu v dějinách. Španělský novinář a historik Jesús Hernández má výhodu, že je pro českého čtenáře neokoukaný, neboť dané téma je promrskáno už ze všech stran.
   Možno však věřit záložce: „Úspěch mu přinesla přitažlivá kombinace čtivého stylu a badatelského zaujetí, projevující se například v tom, že se na vlastní oči seznamuje s bojišti válek, o nichž píše.“
   Pravda je, že tuzemský autor se na všechna dějiště záhad nedostane, ba ani nemusí. Stejně už nad Los Angeles nespatří útočící létající talíře, ani vlastnoručně neocení lepé tvary francouzské špionky „Kočky“, nerozezná na mořské hladině poblíž Gibraltaru poslední stopu generála Sikorského…
   Obrovské rozpětí knihy – od notorických „záhad“ až po záhady u nás jen málokdy frekventované nebo vůbec netušené se v tomto případě ukazuje jako výhoda. Nutí autora ke stručnosti, nedovoluje bezbřehou a prázdnou epičnost, k níž se s oblibou uchylují autoři, kteří nemají nic vlastního na jazyku a musí tedy přežvýkat již rozžvýkaná sousta z cizích úst.
   Hernández nadhodí problém a bez oklik směřuje k vysvětlení, pokud existuje. Pokud neexistuje – aspoň zatím – pokusí se o vlastní výklad, většinou trefný. Nenutí však čtenáře, aby věřil na duchy, vždy ponechává mezeru, kterou se sice protlačí zelení mužíčci, ale za nimi se přece jen rýsují hybatelé z reálného masa a kostí. Tam, kde jiné chytá amokální fantas, nadržuje spíše pravdě. Chtěl jsem napsat „střízlivé“, ale pravda bývá nikoli opilá, nýbrž opojnější než fantazie zpitá pod obraz.
   Kniha rozhodně stojí za přečtení. I kdyby si čtenář dopřál jen stránku 25, na níž náčelník hlavního štábu G. C. Marshall vysvětluje po vojensku prezidentu F. D. Rooseveltovi „záhadný letecký poplach v Los Angeles“.
   Je rozkošné sledovat, jak se jindy řízný generál kroutí jako erární had, aby nemusel hlavě státu sdělit, že nic, ale opravdu nic neví!
   A cože se onoho večera 24. února 1942 v Kalifornii vlastně událo? Opravdu mimozemšťané uspořádali generální zkoušku invaze na Zemi? Anebo naplno propukla psychóza, charakterizovaná výrokem generála Pattona: „Jestli se Japonci vylodí v Kalifornii, nikdo jim nezabrání, aby do dvou týdnů dorazili do Chicaga!“? To vám nemůžu prozradit, jinak by mi nakladatelství už žádnou knížku neposlalo!

Autor: KAREL SÝS


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)