Novoroční předsevzetí

   Cesta do pekel bývá dlážděná předsevzetími, kterých bývá několik druhů. Jsou populární nejen u nás, ale i na celém světě. Dala by se členit do několika skupin, ale to nejpopulárnější předsevzetí se jmenuje novoroční předsevzetí. A mezi nimi nejpopulárnější druh jsou předsevzetí, že se skončí s kouřením. Procento splněných předsevzetí takového rázu bývá asi malé, ale výhoda je, že přijde zase Nový rok a opět se dá udělat dobré předsevzetí.
   Mezi ty, kteří si dávají novoroční předsevzetí o skoncování s kouřením nepatřím, jelikož jsem se narodil jako nekuřák a jsem jím dodnes. Ale mohu zavzpomínat na několik takových předsevzetí svého otce. Také náš táta se narodil jako nekuřák a vydržel to dosti dlouho. Jako mladistvého ho Habsburkové oblékli do vojenské uniformy a jak si lebedil, že si nemusí prát košile, že se vášniví kuřáci mohou málem poprat, kdo zase je bude smět prát. Ovšem příklady táhnou, zejména jsou-li špatné. Tak se i otec časem zařadil mezi kuřáky, sice dlouho po vojančině, kterou přečkal, a vrátil se do dalších bojů na Slovensko, v rámci čs. italských legií.
   Kouření přináší několik negací: nejen, že ničí zdraví jak kuřákovi, tak i lidem v jeho okolí, ale proletářům ničí také ekonomickou rovnováhu. Kouření u našeho táty »lezlo do peněz«, když jich vykouřil až 60 denně a to kouřil jen nejlevnější zorky, kterých bylo 10 kusů, ale někdy i 13 kusů a někdy jen 7 kusů za korunu. Za krize nebylo peněz nazbyt, takže otec vymyslel, že známí železničáři jezdívají až na Podkarpatskou Rus, kde byl tabák nejlevnější. A ušoulat si cigaretu nebylo žádné velké umění, stačilo mít šikovné prsty, ale existovaly i technické pomůcky, které z papíru zn. Abadie a tabáku udělaly cigaretu v cuku letu. Přesto se táta snažil odnaučit kouření. Psával na různé inzeráty, z Prahy ve Spálené ulici rozesílali do celé ČSR různé vodičky, nic nepomáhalo.
   Přiblížila se druhá světová válka. Hitler na tabákové výrobky uvalil daň. Tu si náš táta řekl, že Hitlerovu válku podporovat nebude a kupodivu okamžitě přestal kouřit. Chodil sebevědomě a přitom to odnesly podrážky. Nové podrážky měl udělat švec, jehož razítko i s adresou měl táta na šatence (Kleiderkarte). Vkročil k ševci i s polobotkami v ruce. Běžný rozhovor měl dovětek: »Pane Liška, nějaké cigarety by nebyly?« Otec to naštěstí vzal jako pokus o vtip, ale švec věc objasnil: »Víte, když dojdu vyfasovat kůže na podrážky, tak také uslyším: Nějaké cigarety by nebyly? Já ty cigarety chci v zájmu svých zákazníků, víte, že já sám nekouřím.« Kůže na podrážky nebyly jediným důvodem, že otec po úvaze, že Hitler Čechy okrádá na každém kroku, začal cigarety kupovat a používat je jako nejúčinnější ekonomické platidlo, ale sám už kouřit nezačal, takže ani žádná novoroční předsevzetí o skoncování s kouřením nemusel dělat.
   Cigarety byly nejspolehlivějším platidlem za dvou světových válek. Teoretikové o tomto ekonomickém jevu zatím nic nenapsali, co by se přeneslo do encyklopedií. Bylo by to zbytečné, neboť třetí světovou válku by nepřežili v postižených oblastech ani kuřáci, ani nekuřáci. Ale máme čekat na tu hroznou dobu? Není nejvyšší čas skoncovat s těmi, kdo rozdmýchávají válečné nálady, popř. lživě tvrdí, že NATO nás ochrání? Prý i ČR, ale neuvádějí, kdo by nás chtěl napadnout. Řešení je pro ČR jednoduché - vystoupit z NATO, stáhnout složky AČR ze zahraničního nasazení. Po vzoru neutrálního Rakouska a Švýcarska stát stranou všech vojenských seskupení. Skoncovat s těmi, kteří nás do NATO dostali a chtěli naše oběti lidské i ekonomické v zájmu zbrojařských koncernů. A jak na to? V blížících se volbách jít volit a zásadně nevolit strany, které nemají ve svém volebním programu vystoupení z NATO, odvolání složek AČR z Iráku a Afghánistánu.
   Je nutno co nejvíce dosud lhostejných voličů přesvědčit, aby šli volit. Pravice chodívá ukázněně volit své kandidáty. Měla by tak činit také levice, využít svého volebního práva a především zvážit, která strana je proti válce, pro vystoupení z NATO, pro sociální spravedlnost!
   JAROSLAV LIŠKA, Praha

Autor: JAROSLAV LIŠKA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)