Příběhy velkých - Judita Čeřovská
Pořad ČT o této populární umělkyni byl odvysílán dvakrát. Možno konstatovat, že byl poměrně objektivním pohledem na život Judity Čeřovské. Přesto si zaslouží několik poznámek na doplnění.
Snahy některých aktérů zaplést ji do politických tenat nebo do sítí StB nevyšly, nic takového se nepotvrdilo. Přesto zazněla aspoň poznámka, že hned po vstupu vojsk VS do ČSSR se vydala na turné do SSSR, což jí někteří vyčítali a dodnes vyčítají. Svoje rozhodnutí zdůvodnila tím, že na takový zájezd do SSSR stojí zpěváci v Pragokoncertu ve frontě, nikoli však z politických důvodů, ale kvůli penězům. Za vystoupení v SSSR se prý zahraničním umělcům platilo velice dobře. Bohužel, v pořadu nebylo uvedeno mimo Lišky žádné jiné jméno. Víme, že tam byl Matuška, Pilarová a další tehdy populární umělci. Dnes se k tomu nikdo nehlásí, ba spíše plivnou po takových, kteří prý "sloužili" minulému režimu. Nejčastěji je jmenován právě Liška, kterým ostatní dnešní umělci opovrhují, i když je lepším zpěvákem než mnozí jiní.
Nikdo dnes nepřizná, že základní podmínkou pro jakoukoliv možnost vystoupit v televizi či médiích vůbec v rámci kulturních pořadů (ovšem ne takových, jako jsou Vyvalení či Big Brother) je plivání a pomlouvání minulého režimu. Vždyť jinak by se takoví umělci jako Krampol, Jirásková, Smoljak, Hrzánová, Bílá a další na obrazovkách neobjevovali. Tak jako se neobjevuje Liška, Švorcová, Štědroň, Statis Prusalis a další "zapomenutí" umělci či levicově orientovaní a nadaní básníci a spisovatelé. A nejen na TV obrazovkách, ale v žádných médiích. Dokonce takovému fenoménu, jakým je Statis Prusalis, vynikající zpěvák řeckého původu, odmítá ministerstvo zahraničí pod vedením proamerického fámula C. Svobody už 16 let přiznat české státní občanství. Ano, taková je demokracie v "demokratické" ČR.
ŠTEFAN HAVIAR, Holešov
Autor: Štefan Haviar
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |